Problematika starobních důchodů trápí po mnoho let nejednoho seniora. V posledních osmi letech se ale důchody nesnižovaly, nýbrž lehce rostly. Jinak tomu nebylo ani v našem okrese, kde v tuto chvíli jsou podle zjištění Deníku důchody v průměrné výši 12 425 korun.

Od roku 2010 si tak příjemce starobního důchodu polepšil o více než dva tisíce, tehdy totiž důchodci průměrně brali 10 130 korun.

Mnozí jsou tak se současnou podobou důchodů spokojeni:

„Já si stěžovat nemůžu. Žiji u dcerky s její rodinou, mají velký dům, takže naštěstí nemusím platit žádný vysoký nájem. Pomůžou mi se vším, nemusím se tahat s velkým nákupem. Mám dostatečný důchod a vyžiji s ním. Já jsem opravdu spokojená,“ okomentovala Deníku pohled na věc důchodkyně z Frýdku-Místku.

Ale pro ty, kteří žijí sami, se nadále jedná o příliš nízkou a nevyhovující částku.

„Určitě by mohli přidat. Ze svého důchodu zaplatím poplatky, nájem, žiju sám v bytě o dvou pokojích tady ve Frýdku-Místku, samozřejmě si musím koupit potraviny, a zůstane mi tak akorát na to, abych vyžil do konce měsíce. Není to žádná legrace. Sami by si to měli zažít, vyžít s tak nízkým důchodem. Poté by si to určitě rozmysleli a nedělali by kolem toho takové cavyky,“ uvedl opačný pohled na věc důchodce bydlící taktéž ve Frýdku-Místku.

Oproti okolním okresům si frýdecko-místecký okres nevede vůbec špatně a má srovnatelnou statistiku jako sousední oblast Karvinska či Ostravska.

Zatímco v okrese největšího města Moravskoslezského kraje berou důchodci průměrně 12 600 korun, na Karvinsku mají o 121 korun více.

Frýdecko-Místecko si ve srovnání se zbytkem České republiky vede celkově dobře a je na podobné úrovni jako okresy v okolí Prahy.

Ve většině okresech republiky se totiž pobírá důchod v průměru okolo 12 tisíc korun, což dosvědčuje i statistika sousedního Novojičínska, kde důchodci pobírají průměrný důchod ve výši 12 040 korun a Opavska, kde je pak průměrný důchod ve výši 12 175 korun.

Statisticky nejlépe se mají senioři v Praze, kde si průměrně přijdou na 13 100 korun. Naopak nejhorší důchody získávají občané Znojemska, průměrně obdrží pouhých 11 367 korun.

Úpravna vody v Nové Vsi. Ilustrační foto.
Největší úpravna vody v Beskydech se dočká rozsáhlé rekonstrukce