Výstava ovoce, zeleniny a květin má ve Frýdlantu tradici. Přítomní mohou zavítat nejen do vnitřních prostor, ale také do zahrady, rovněž mohli poslouchat cimbálovou muziku Kotci. „Jelikož jsme cimbálová muzika, která hraje už mnoho let, tak nějaký speciální program na podobné akce nepřipravujeme,“ prozradil primáš muziky Aleš Jílek s tím, že ale muzikanti mají vždy přichystáno nějaké překvapení.

„Ale není to speciálně pro zahrádkáře,“ dodal Jílek a pokračoval: „Se zdejšími zahrádkáři má naše cimbálová muzika dlouhodobý vztah, na začátky si nepamatuji ani já, i když jsem v muzice dvanáct let. Přes třicet let probíhají u zahrádkářů pravidelné srpnové čtvrtky, kdy tady pořádáme posezení u cimbálu pro širokou veřejnost,“ objasnil primáš, který je také zahrádkář.

„S předsedou zdejších zahrádkářů jsme na jaře u mě zasadili krásný sad, takže k tomu mám vztah, ale v žádné organizaci nejsem,“ vysvětlil Jílek.

Přítomní mohli obdivovat aranžmá, které se opět lišilo od minulých výstav. „Přiznám se, že zde jezdívám i kvůli tomu, abych viděla, jakou novinkou zahrádkáři v aranžmá překvapí. Někdy člověk žasne, co se dá všechno udělat a přitom to vypadá úplně jednoduše,“ prozradila Deníku Jolana Kantorková z Frýdku-Místku.

Spokojen byl také šéf frýdlantských zahrádkářů Jiří Saniter. „Každý rok se snažíme udělat jiné aranžmá a to je podle mě také důvod, proč se zde lidé každoročně vracejí,“ zamyslel se Saniter s tím, že letos ve Frýdlantu nebyla velká úroda. „Tady pod horami se moc nedařilo, ale ovoce je větší. Kupodivu jsme zaznamenali, že je více vystavovatelů, než minule. Vystavuje šestnáct vystavovatelů,“ doplnil Saniter, který rovněž prozradil, že květiny na výstavu dovezli i z Polska.

„Tam je mnohem větší výběr, a když to pak aranžérka udělá v té správné poloze, návštěvníci jsou nadšeni,“ dodal Saniter.

Výstava ve Frýdlantu končí v pondělí 26. září, kdy zde návštěvníci mohou zavítat od 8 do 15 hodin. „Ale v pondělí zde chodí hlavně školy. Vždyť těch dětí tu každý rok projde kolem šesti stovek. Jinak během víkendu si držíme návštěvnost kolem dvou tisíc lidí,“ uzavřel Saniter.