Většina lidí se v následujících dnech vydá na hřbitovy, aby položením květiny či zapálením svíčky uctila své zemřelé blízké. Svátek, pro který jsou typické rozzářené hřbitovy tisíci světýlky, má však také odvrácenou stranu. Kytice a jiné předměty mohou být velkým lákadlem pro zloděje, kteří se nezastaví ani před pietou. Terčem nenechavců mohou být i zaparkovaná auta. Strážníci ve městech proto věnují hřbitovům větší pozornost.

„Budeme to dělat jako každý rok. V každé směně bude vyčleněná hlídka, která bude permanentně projíždět a kontrolovat jak městský hřbitov, tak hřbitovy v rámci územní působnosti v okolních obcích," řekl vedoucí preventivní skupiny frýdecko-místecké městské policie Tomáš Zapletal s tím, že strážníci na hřbitovy dohlédnou ve dne i v noci. Největší „provoz" v době Památky zesnulých je podle něj na centrálním hřbitově ve Frýdku. Lidé mohou hlídku strážníků ale potkat také na menších hřbitovech ve Skalici, Lískovci, Chlebovicích nebo Lysůvkách. Na dušičkový režim strážníci najedou v pátek 28. října.

Loni ale žádný problém řešit nemuseli. „Je to klasická kontrolní činnost, lidé na těch hřbitovech jsou v klidu, takže nejsou třeba razantní zásahy," doplnil Tomáš Zapletal.

Se zvýšenou intenzitou budou nad hřbitovy v dušičkovém období dohlížet i strážníci v Třinci. „Toto preventivní opatření, které máme každý rok, se týká tří hlavních hřbitovů starého i nového na Folvarku a na Kamionce. Už od 28. října se lidé, kteří zamíří na místa posledního odpočinku, budou moci se strážníky setkávat. Ti se budou kolem hřbitovů pohybovat prakticky nepřetržitě až do 2. listopadu. Potom budou v namátkových kontrolách pokračovat do neděle 6. listopadu," upřesnil Deníku zástupce ředitele Městské policie Třinec Robert Sikora s tím, že městští policisté budou mít na starost nejen dohled nad případnými zloději a vandaly, ale rovněž nad bezpečností silničního provozu a kontrolou tržního řádu.

„V terénu se budou střídat vždy dvoučlenné hlídky," dodal Robert Sikora. V hutnickém městě se nachází celkem třináct hřbitovů, z toho deset je ve správě města.