Celkem 85 výpovědí lékařů přijalo k 31. prosinci 2010 personální oddělení frýdecko-místecké nemocnice. Protože špitál zaměstnává 175 lékařů, představuje podíl výpovědí 49%. Zastoupení po jednotlivých odděleních je velmi nerovnoměrné. „S téměř stoprocentní podporou se akce Děkujeme, odcházíme setkala na našem gynekologicko-porodním oddělení. Tato skutečnost však nepůsobí izolovaně, když naše porodnice úzce spolupracuje s novorozeneckým oddělením, které je pak součástí oddělení dětského,“ vysvětlil následky ředitel Nemocnice Frýdek-Místek Miroslav Přádka.

Naopak menší než očekávaná je podpora výše uvedené akce na oddělení ARO a v chirurgických oborech. „Na interním oddělení zaznamenala solidarita ve výpovědích jen vlažný zájem,“ dodala tisková mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek Jolana Filipová.

V Nemocnici Třinec pracuje přibližně sto lékařů, výpověď podalo šedesát z nich. „Jeden lékař ji stáhl,“ shrnul v úterý ředitel nemocnice Zdeněk Jiříček. Uvedl, že pokud by se tento stav nezměnil, od března by nebylo možné poskytovat akutní péči. Řada avizovaných odchodů se týká oddělení ARO, gynekologicko-porodnického oddělení, neurologie a rentgenu.

Jiříček naopak míní, že základní péči by bylo možné poskytnout v rámci chirurgické ambulance, u interny to půjde jen po poměrně krátkou dobu. O krizovém scénáři, který vymýšlí kraj, by se mělo hovořit na schůzce 11. ledna. Na to, že lékaři své výpovědi stáhnou na konci února, nelze podle Jiříčka spoléhat. „Zatím je jejich postoj jednotný. Akce je primárně namířena proti vládě, proti ministerstvu zdravotnictví,“ upozornil.

MARTIN ŠRUBAŘ
MAREK CHOLEWA