„Celkem tedy žijí v Třinci čtyři století občané. Za nimi je ,dotahuje´ jedna paní, kterou čeká stovka příští rok. Nikoho staršího nad stovku už v Třinci nemáme,“ řekla redakci mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová.

Eva Czerneková se narodila 29. listopadu 1911, pochází z Nýdku, nyní žije u vnučky v Dolní Lištné. Žena téměř celý život prožila v Třinci na Folvarku, vnučka si ji vzala k sobě asi před čtyřmi lety. Soběstačná byla do 95 let. „Celý život byla v domácnosti, starala se o rodinu, její největší zálibou byla zahrádka a ruční práce. V poslední době už jí zdraví moc neslouží, zlobí ji sluch i zrak, a tak se koníčků musela vzdát,“ naznačila Šárka Szlaurová.

Eva Czerneková (na snímku vlevo dole)si potrpí na sladké, ale nedávno jí objevili cukrovku, a proto se musí hlídat. Žena je 25 let vdova. Má tři dcery, 8 vnuků, 9 pravnuků a 4 prapravnuky.

Vitální a výřečná je druhá oslavenkyně, Eva Walachová z Tyry (na snímku vpravo). V kruhu svých nejbližších oslavila sté narozeniny 1. prosince.

„Sympatická jubilantka se během našeho setkání pořád usmívala, dokonce povykládala o své rodině, pamatuje si data,“ uvedla Szlaurová.

Walachové už moc neslouží sluch ani zrak, přesto má ráda společnost, neopouští ji humor a je ráda, když za ní přijdou na popovídání její mladší sousedky – mají mimochodem 93 a 89 let.

Žena se narodila se v Košařiskách, ale její maminka pocházela z Tyry, a tak se zde rodina časem přestěhovala. Žena tu už zůstala, šla do služby, vdala se a v Tyře prožila celý život. Vdávala se jako sedmnáctiletá v roce 1928, svého manžela, který zemřel v roce1984, přežila o čtvrt století.

Walachová se celý život věnovala domácnosti a hospodářství, ještě po osmdesátce se dokázala postarat o dobytek. Do školy nastoupila za Rakouska – Uherska, přesně si pamatuje vznik Československé republiky včetně jména T.G. Masaryk.

A při oslavě se vzpomněla i na jména dalších prezidentů. „Snaží se být stále v obraze,“ řekla Szlaurová. Oslavenkyně měla tři děti, bohužel všechny přežila. Má 5 vnuků a 16 pravnuků, 2 prapravnučky a 2 prapravnuky – a pamatuje si všechna jejich jména. Má ráda všechna jídla, recept na dlouhověkost nemá. „Možná to má v genech, její maminka se dožila 91 let,“ naznačila Šárka Szlaurová.