Specialisté z Estonska, Polska, Německa, Itálie, Španělska a Finska byli zvědaví na úspěšnou spolupráci mezi školou a moravskoslezskými firmami.
„Je to jedna z aktivit projektu BEST. Specialisté z různých zemí, z nich většina se zaměřuje na technické vzdělávání, jezdí po jednotlivých státech a školách a sbírají zkušenosti,“ uvedl ředitel školy Martin Tobiáš.
Řídí příspěvkovou organizaci, která vznikla loni v červenci. Zahraničním hostům vysvětloval, že sloučení více škol v jednu proběhlo kvůli „nepříjemnému demografickému poklesu“. Samotná průmyslovka má více než padesátiletou tradici a v kraji patří mezi klíčové dodavatele absolventů v technických oborech. Martin Tobiáš poznamenal, že žáci jsou i letos úspěšní v různých soutěžích. „My jsme teď vyhráli tři naprosto zásadní soutěže, naši kluci získali první místo i na olympiádě řemesel v Třinci,“ upozornil.
Zahraniční experti se setkali rovněž se zástupci firem, které se školou dlouhodobě spolupracují. Představila se třeba společnost VÚHŽ, ve které pracuje přes padesát absolventů průmyslovky. O dobrých zkušenostech mluvil i Martin Huber ze staroveské společnosti Ferrit.
Spolupráce začíná už ve třetím ročníku. Probíhají u nás praxe, exkurze, studenti mají možnost zavítat do našich prostor. O prázdninách zde mají například brigády. Spolupráce je určitě přínosná pro obě strany. Probíhají i konzultace, my škole vysvětlujeme, jaké jsou naše potřeby,“ pravil Martin Huber.
Experti si na závěr prohlédli prostory, v nichž probíhá praktická výuka klíčových technických oborů. Celkem má škola po sloučení 840 studentů. Jedním z nich je osmnáctiletý Vojtěch Vajčner. „Na škole se mi líbí. Chtěl bych dělat v nějaké strojírenské firmě, po vystudování této školy je to reálné,“ řekl Deníku student třetího ročníku oboru strojírenství. Dvouletý projekt BEST končí letos v září. Podle manažera Martina Pokorného mohla být cesta do Frýdku-Místku pro experty inspirativní.
„Oni se přijeli podívat, jak to tu funguje, a mohli se z toho poučit,“ míní ke spolupráci školy a průmyslu.