„Na plynojemu MAN, jehož provozovatelem je ČEZ Energetické služby, dojde k fingovanému mechanickému poškození plynovodu a k simulaci úniku koksárenského plynu do okolí. Cvičení začne ve čtvrtek v deset hodin. Vizualizace úniku bude provedena vhodnými a bezpečnými dýmovnicemi,“ popsala počátek havarijního cvičení mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.

Podle ní odstartuje fingovanou havárii náraz nákladního auta do armatury vstupního potrubí koksárenského plynu na plynojemu na ulici 1. máje v Ostravě-Vítkovicích.

Od tohoto okamžiku se začne prověřovat připravenost pohotovostních a havarijních složek provozovatele zařízení, všech složek Integrovaného záchranného systému a Dopravního podniku Ostrava. „Hlavním cílem cvičení je prověřit připravenost a koordinaci jednotlivých složek, které by se podílely na záchranných a likvidačních pracích v případě havárie,“ uvedl Jaroslav Kvarda z ČEZ Energetické služby.

Akce bude koordinována krajským operačním a informačním střediskem Integrovaného záchranného systému. Akce bude ukončena v jedenáct hodin.

Celé akci bude předcházet informační kampaň o připravovaném cvičení formou informačních letáků v dotčeném prostoru. K oznámení probíhajícího cvičení místnímu obyvatelstvu bude využito rovněž mobilních sirén.