„Odbor sociálních služeb začal distribuovat Euroklíče pro osoby se zdravotním postižením v pondělí 19. srpna, tento den bylo vydáno oprávněným žadatelům pět Euroklíčů,“ uvedla Jana Matějíková, mluvčí magistrátu Frýdku-Místku.

Mezi garanty projektu Euroklíč patří například známý herec Jan Potměšil, který je upoutaný na invalidní vozík nebo Tomáš Zelenka, generální sekretář české sledge hokejové reprezentace.

Jan Potměšil.

Ve Frýdku-Místku jsou Eurozámky osazeny toalety na Okresní správě sociálního zabezpečení na ulici Palackého, zde je navíc osazena i schodišťová plošina. Další Eurozámky je možno nalézt v Hypermarketu Kaufland na ulici Revoluční, Úřadu práce na ulici Na Poříčí a v OC Frýda.

Město aktivně vyjednává o rozšíření Eurozámků s dalšími provozovateli veřejných míst. Euroklíč zajišťuje rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení například toalet, výtahů, svislých a schodišťových plošin osazených jednotným Eurozámkem. Systém eurozámků zpřístupňuje zařízení těm, pro něž jsou určena a brání jejich zneužívání nežádoucímu skupinami například vandaly, narkomany nebo pouličními prostitutkami.

Euroklíč může zdarma získat každý držitel průkazku TP, ZTP, ZPT/P, držitel WC karty, diabetik, stomik, onkologický pacient, člověk trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty a močovými dysfunkcemi. Euroklíč lze použít v řadě zemí Evropy, v České republice je již osazeno přes 1300 Eurozámků.