Noc strávili v tělocvičně školy. Sice v teple a bezpečí, ale s myšlenkami, co vodní živel provádí s jejich domovy. Situaci jim navíc ztěžovaly deset let staré vzpomínky. I v roce 1997 zde totiž prožili velké povodně. Nyní se ale hrozí toho, že škody budou mnohonásobně vyšší.

"Zatím jsem se tam nebyl podívat, ale co jsem slyšel, tak domy jsou až do 40 centimetrů zatopené. Před deseti lety jsme měli škodu 140 000 korun. Dnes to odhaduji na 300 000 korun až půl milionu. Stavební práce jsou moc drahé," svěřil se jeden z evakuovaných. Věří, že voda co nejdříve klesne a on se bude moci s rodinou vrátit.

Pohledu na domov se další evakuovaná Marie Adamíková ale bojí. "Po minulé povodni jsme v přízemí dělali znovu všechny podlahy. Nyní nás to bude čekat opět. K tomu skříně, koberce a omítky. Naštěstí máme dům pojištěný," dodala. Hladinu řeky Opavice obyvatelé stejnojmenné čtvrti sledovali už od čtvrtečních 15:00. O dvě hodiny později věděli, že je zle. Voda se nezadržitelně blížila k domům a okolo 22:00 se vylila z koryta a zaplavila je. Začala povinná evakuace. Někteří tam ale zůstali. Většina ale bez proudu. Ti, co odešli, strávili noc v teple a pohodlí. Podle evakuovaného muže jsou na hasičích, policistech a lidech z radnice vidět minulé zkušenosti.

"Moc se mi líbilo, jak bylo všechno zorganizované," řekl. V domku žije s rodiči a rodinou bratra. "Tomu se naštěstí podařilo odjet ještě v době, kdy byly cesty průjezdné. Řešil hlavně to, aby se děti dostaly ráno do školy," vysvětlil.

 

Na Bruntálsku a Krnovsku se situace už uklidňuje.

Déšt se přesunul z Jesenicka nad Beskydy. Stav ohrožení nyní platí už jen v Osoblaze. Tam kde byl ještě v ranních hodinách, je nyní vyhlášen druhý či první stupeň povodňové aktivity. V Moravskoslezském kraji nejvyšší stupeň platí ještě v Opavě, Novém Jičíně, Vřesině u Ostravy, Dětmarovicích, Petrovicích u Karviné a Hradišti.