„Tyto filmy mají ve městě úspěch. Ve Frýdku-Místku je to už minimálně třetí ročník, rádi pokračujeme v tradicích," uvedla Tereza Krestová, produkční Národního domu, pod který Vlast spadá. Pořadatelem Expediční kamery, která se do března představuje ve více než 150 městech, je sdružení Klub Hedvábná stezka. „Jsme v jejich evidenci, a tak nás oslovili, jestli se chceme opět zapojit," doplnila Tereza Krestová.

Do kina zamířili například milovníci filmů z Hukvald. „Přijeli jsme celá rodina. Cestopisné dokumenty nás moc baví – je jedno, jestli jsou v kině nebo v televizi. Takové akce opravdu vítáme, fakt se na to těšíme," řekla Bronislava Havlová. Ve frýdecko-místeckém biografu přitom byla naposledy před revolucí. „Nejbližší kino máme v Kopřivnici, ale my jezdíme spíš do Ostravy. Já jsem tady byla naposledy asi před pětadvaceti lety. Bývalo to tu takové ošuntělé, zvenku i zevnitř, ale koukám, že to tady mají hezky spravené," konstatovala Bronislava Havlová.

Nová scéna Vlast, filmový festival Expediční kamera

Na Expediční kameru premiérově vyrazila i její dcera Radomíra Hyklová, která s sebou vzala přítele Rostislava Delinu. Petr Havel se těšil na bonusový film, který pořadatelé slibovali na závěr. „My totiž strašně rádi jezdíme do Tater. Vydržíme do konce, my jsme se zásobili," smál se.

Ve Vlasti nemohl chybět sedmašedesátiletý Josef Kozel z frýdecko-místecké Skalice. „Pochopitelně mě to zajímá, jinak bych tu nebyl. Je to určitě dobrá věc. Je to rok a půl, co jsem odepsal televizi, a vracím se k filmům, které mě zajímaly už zamlada," pravil Josef Kozel. Zajímal ho zejména snímek s názvem V kůži vlka po stopách Džingischána 2.

„Já jsem loni viděl první díl, a tak jsem zvědavý na ten druhý. Byl jsem tak naladěn na pokračování, že to musím vidět," prohlásil muž s tím, že také on velice rád cestuje. „Loni třikrát Tatry. A Alpy každý rok. Já potřebuju nadhled, nadmořskou výšku, abych viděl na všechny strany. V případě, že bych měl nějakou zvláštní chuť a přišla by i nálada, tak bych jel i do toho Nepálu. Nebo do jižní Ameriky," zasnil se Josef Kozel v Nové scéně Vlast. V kině potkal svého sedmdesátiletého kamaráda. Ten dorazil i přes zranění, které si způsobil na běžkách. „Mám naražené rameno a tři zlomená žebra. Bolí to, ale chci vidět ty filmy," řekl muž, který podle svých slov žije na pomezí obcí Dobrá a Pazderna.

Expediční kamera přilákala rovněž partu studentů z Frýdku-Místku a Frýdlantu. „Outdoorové filmy jsme viděli už loni na podzim, ale neviděli jsme ty nejlepší. Nechtěli jsme sedět doma," pravil třiadvacetiletý Dalibor Rajnoch.

Nová scéna Vlast, filmový festival Expediční kamera

Nová scéna Vlast, filmový festival Expediční kamera