VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bystřice stáhla žalobu, exstarostka platit nemusí

Bystřice nad Olší /AKTUALIZOVÁNO/ – Obec Bystřice definitivně odstoupila od vymáhání částky 262 tisíc korun, kterou dosud požadovala po bývalé starostce Anně Konderlové. Rozhodli o tom zastupitelé, podle kterých obec neměla šanci v občanskoprávním sporu uspět.

6.5.2008 4
SDÍLEJ:

Ladislav Olšar na archivním snímku při rozhovoru s Annou Konderlovou. Foto: Deník/Marek Cholewa

Kauza se týkala smluvního dodatku, který Konderlová jako starostka podepsala už v roce 1998. Na jeho základě Sdružení Ekostav K+C, v němž působil i starostčin syn, provedlo čištění zanesené kanalizace v lokalitě Na Škubni. Podle současného vedení obce však byly peníze firmě vyplaceny neoprávněně a proti vůli zastupitelů. Obec exstarostku před časem zažalovala u okresního soudu, který loni v březnu nařídil Konderlové peníze uhradit. Bývalá starostka však proti platebnímu rozkazu podala takzvaný odpor.

Právník, který obec zastupuje, nyní vedení Bystřice oznámil, že ve veřejném civilním řízení by obec neměla šanci na úspěch. Nárok je bezpředmětný z důvodu promlčení. „Ničeho by se nedosáhlo, byly by to zbytečně vyhozené obecní peníze,“ řekl Deníku starosta Bystřice Ladislav Olšar. Dodal, že obec by za soudní výlohy musela zaplatit odhadem až 80 tisíc korun. Urovnání sporu bylo možné i proto, že Anna Konderlová po letech chybu veřejně připustila. „Paní Konderlová uznala, že v té věci pochybila, což je v zápise usnesení. Škoda, že tu odvahu nenašla před dvěma třemi lety, mohli jsme se obejít bez žalob. Ale je to uzavřeno, nad tímto problémem se zavřela voda,“ uvedl Ladislav Olšar.

Bystřičtí zastupitelé byli před třemi lety přesvědčeni o tom, že Konderlová podepsáním dodatku dokonce porušila zákon. Frýdecko-místečtí kriminalisté však rozhodli, že žádný trestný čin nespáchala. Také tehdy bylo důvodem promlčení skutku.

Zastupitelé Bystřice odvolali starostku v únoru 2006. Hlasování předcházela zpráva šéfa kontrolního výboru Czeslawa Holeksy, jenž uvedl, že při stavbě obecní kanalizace ve druhé polovině devadesátých let firma Sdružení Ekostav K+C podezřelým způsobem ušetřila jedenáct milionů korun. „Ve sdružení tehdy působily dvě osoby, jednou z nich byl syn starostky Rudolf Konderla,“ řekl tehdy Deníku Holeksa. Konderlová vedla obec šestnáct let. Obvinění kontrolního výboru odmítla. „Rozbor kanalizace je výplod paranoidního člověka, k němuž se přidali opoziční zastupitelé,“ prohlásila. Podezření, že stavbu provázela korupce, se později neprokázalo. Po odvolání Konderlové byl řízením obce pověřen Ladislav Olšar. Starostou se oficiálně stal v červnu 2006. Po říjnových komunálních volbách pak v obci došlo k neobvyklé situaci. Sdružení v čele s exstarostkou sice zvítězilo se ziskem téměř 29 procent hlasů, nakonec ale skončilo v opozici. Samotnou Konderlovou v pětitisícové Bystřici volilo 1152 lidí, na řízení obce se však nepodílí, protože je řadovou zastupitelkou.

Kauza Diolam: ve sporu může jít o devět milionů korun

Další vleklá bystřická kauza se týká firmy Diolam, která se s obcí soudí o několik milionů korun. Společnost v roce 1999 získala obecní zakázku na dodání světelné informační tabule za 2,6 milionu, zařízení však po čase přestalo fungovat. Údajně do něho udeřil blesk. Za tabuli Bystřice zaplatila 881 tisíc korun, a protože firma považuje původní smlouvu za platnou, žaluje obec o doplatek celé částky a úroky z prodlení. Bystřičtí obdrželi platební příkaz, podle něhož mají Diolamu uhradit zhruba 1,9 milionu korun a bezmála čtyřmilionové penále, radnice s tím ale nesouhlasila a podala takzvaný odpor. Spor tak definitivně rozhodne ostravský krajský soud. "Jednání je nařízeno na 20. května, čeká nás těžká bitva," řekl v pondělí redakci starosta Ladislav Olšar. Podle něj není penále ve smlouvě nijak specifikováno. "My jsme je spočítali jen hypoteticky na nějakých pět až šest, dnes možná i sedm milionů korun," dodal.

S Bystřicí se přes svou bývalou firmu Diolam soudí Dalibor Mitrenga, podnikatel s kontakty na významné členy ČSSD. Před časem se objevil v pořadu Reportéři ČT, který se zabýval nevýhodnou zakázkou nákupu ekologických auditů firmy ČEZ. Podle televize je měl Mitrenga získat bez výběrového řízení a potřebných znalostí. Vše proto zadal jinému podnikateli, na transakci však zřejmě vydělal pět až šest milionů korun. „Je to nesmysl založený na sestřihané reportáži,“ tvrdí Dalibor Mitrenga.

Pět let sporů ve zkratce:

konec roku 2003 - Vedení Bystřice oznámilo, že při s Diolamem rozhodne soud. Třinecká firma odmítla mimosoudní vyrovnání a požaduje dva miliony korun. Firma již dříve v Bystřici instalovala informační tabuli za 2,6 milionu. Obec ji měla odkoupit, Diolamu však poslala jen 800 tisíc. Dodatek ve smlouvě, který podepsala starostka Anna Konderlová, počítal s tím, že zbytek obec splatí ze zisků z reklamy. Ty však byly minimální. Smlouva vypršela a zařízení nefunguje, strany se přesto nedohodly. „Nabídli dvě stě až tři sta tisíc. Myslím, že bychom se dostali až na půl milionu, na nic jsem ale nepřistoupil,“ řekl tehdy jednatel firmy Dalibor Mitrenga. „Jsme malá firma a ztrátu jeden a půl milionu si nemůžeme dovolit. Věc jsem předal právníkovi,“ dodal. Zástupci Bystřice podle něj připouští, že dodatek smlouvy může být neplatný.
září 2005 - Kriminalisté prověřují okolnosti, za jakých obec Bystřice financovala odkanalizování sítě v lokalitě Na Škubni. Práce měla na starosti firma, v níž působil syn starostky Rudolf Konderla. Trestní oznámení na neznámého pachatele podalo dvanáct zastupitelů. Obec podle nich přišla o stovky tisíc korun. „Nepožadujeme nic po firmě, ale po paní starostce. Způsobila škodu tím, že podepsala něco, co neměla,“ řekl zastupitel a člen kontrolního výboru Czeslaw Holeksa. „Šlo o dodatek ve smlouvě, na jehož základě bylo firmě neoprávněně vyplaceno 262 500 korun,“ upřesnil Holeksa. Trestní oznámení na neznámého pachatele vysvětlil tím, že někteří zastupitelé mají ze starostky strach. „Ta věc je jinak úplně jasná,“ prohlásil. Tvrdí, že škoda mohla být mnohem větší. „Zásahem kontrolního výboru bylo zachráněno přes 650 tisíc korun.“ Starostka Konderlová je přesvědčena o tom, že zákon neporušila. „V této věci necítím své pochybení,“ řekla. „O tom, že by zastupitelé ode mě chtěli vymáhat škodu, mi není nic známo,“ prohlásila Konderlová. Holeksa vztahy v Bystřici označuje za podivné. Starostka svou pozici v obci nekomentovala. O odstoupení neuvažuje. „Nevidím důvod, proč bych nabízela svou rezignaci,“ zdůraznila. Někteří zastupitelé přesto její odvolání nevylučují.

listopad 2005 - Okresní soud osvobodil někdejšího bystřického místostarostu Tomáše Šingela. Žalobce ho vinil z pokusu o zneužití pravomoci veřejného činitele. Šingel měl při výběrovém řízení na dodavatele světelné informační tabule formálně oslovit pět firem tak, aby zakázku získala třinecká společnost Diolam Electronic. Smlouva zněla na částku 2,6 milionu korun, podle obžaloby však lze zařízení pořídit za 1,5 milionu. Šingel, jemuž hrozilo až deset let vězení, vinu odmítal. Tvrdil, že podklady pro konkurz, mimo jiné katalogy Diolamu, mu dala starostka. „Já jsem tomu nerozuměl, nejsem technický typ. Předal jsem to odboru investic, který připravil výzvy a oslovení firem,“ uvedl Šingel. Ve výzvě k nabídkám se objevily přesné parametry z katalogů, do výběrového řízení se přihlásila pouze firma Diolam a zakázku získala. Bývalý majitel Diolamu Dalibor Mitrenga u soudu řekl, že o tabuli jednal zejména se starostkou. „To byla pro mě nejdůležitější osoba,“ uvedl Mitrenga. Se starostkou měl dojednat i konkrétní cenu výrobku, a to ještě před začátkem konkurzu. Na poznámku soudkyně, že Anna Konderlová tvrdí opak, řekl : „Lže. Evidentně lže.“ Podle soudu byl Šingel jen formálním předsedou výběrové komise. „Byla to starostka, která s Mitrengou vše předjednala,“ uvedla soudkyně. Dodala, že Šingel jako šéf komise neudělal žádné rozhodnutí, které by bezprostředně vedlo k pořízení tabule. O smlouvě s Diolamem rozhodli až bystřičtí zastupitelé počátkem července 1999. Šingel soudkyni upozornil na fakt, že Mitrenga tři týdny poté založil se synem starostky firmu Ekostav Czech Moravia. Mitrenga navíc pomohl Konderlovi oddlužit jeho firmu Ekostav K+C. „On se ke mně nějak nachomejtl. Nejdřív jsem mu půjčil nějakých osmdesát tisíc, měl problémy s placením leasingu,“ prohlásil Mitrenga. O propojení Mitrengy s rodinou starostky vypovídal již dříve Czeslaw Holeksa. „Když jsme v roce 2003 prošetřovali kauzu Diolam, setkali jsme se s panem Mitrengou. Doslova nám řekl, že do syna starostky ,nalil´ čtyři a půl milionu. Vypadá to, že vysoká cena tabule měla panu Mitrengovi část těch peněz vrátit,“ řekl u soudu Holeksa. Mitrenga jeho tvrzení popřel. „To si pan Holeksa plete. Čtyři a půl milionu tam bylo dluhů, já jsem tam vložil milion. Ne, to bych zas nedělal,“ prohlásil.
únor 2006 - Zastupitelé Bystřice odvolali starostku Annu Konderlovou pro podezření z korupce. Zároveň schválili, že na ni podají trestní oznámení. Šéf kontrolního výboru Czeslaw Holeksa tvrdí, že firma Sdružení Ekostav K+C na stavbě kanalizace nezákonně ušetřila jedenáct milionů korun. „Požádal jsem stavební úřad, aby mi dal plán zaměření kanalizace, a společně s jedním bývalým zaměstnancem firmy jsme to tři měsíce porovnávali se skutečným stavem. Vyšlo nám, že trasa je kratší o 559 metrů. Šetřilo se i na obsypu. Namísto vysokopecní strusky byla použita ocelárenská,“ řekl Holeksa a dodal, že firma jednom kubíku vydělala 980 korun. Konderlová zprávu označila za výplod paranoidního člověka. Podle svých slov nic podobného nečekala. „Nikdo si ale nemůže myslet, že to bude dělat na věky. Za těch šestnáct let jsem dělala vše pro blaho obce, Bystřičanům se nebojím podívat do očí,“ prohlásila Konderlová. Ihned po svém odvolání odevzdala služební mobil, na radnici došlo k výměně zámků a vstupních kódů. V kanceláři starostky byly zajištěny všechny dokumenty. „Mohlo to připomínat akční film, ale bylo zapotřebí zabránit různým spekulacím,“ popsal tehdejší situaci místostarosta Ladislav Olšar, jenž byl řízením obce pověřen. V červnu je oficiálně zvolen starostou. Kvůli odvolání Anny Konderlové vzniká petice, kterou podepisuje na 850 jejích sympatizantů.
březen 2006 - Vedení Bystřice chce, aby bývalá starostka zaplatila část škody, která údajně vznikla při čištění zanesené kanalizace. Zastupitelé Annu Konderlovou vyzvali, aby zaplatila sto tisíc korun. „Došli jsme k závěru, že u nedbalostního jednání je ta částka dostačující,“ řekl Ladislav Olšar. Exstarostka na dohodu nepřistoupila. Obec připravuje žalobu, v níž požaduje celou částku, tedy 262 tisíc korun.
říjen 2006 - Kriminalisté smetli ze stolu trestní oznámení, které se týkalo podezření z korupce při stavbě kanalizace. Tvrzení, kvůli kterému byla Konderlová odvolána, se tak nepotvrdilo. „Celou tu kauzu jsme prověřovali a 5. října byla odložena. Nešlo o podezření z trestného činu, s tímto rozhodnutím souhlasil i státní zástupce,“ řekla redakci frýdecko-místecká policejní mluvčí Ilona Branžovská.
březen 2007 - Okresní soud vydává platební rozkaz, podle kterého má Anna Konderlová Bystřici uhradit 262 tisíc korun. Exstarostka nesouhlasí a podává proti němu odpor. „Platební rozkaz byl soudní úřednicí vydán jen proto, že obec zaplatila 10 500 korun jako poplatek. O tom, zda je žaloba oprávněná, však zatím žádný soudce nerozhodoval,“ upozornila Konderlová.
květen 2008 - Bystřice na doporučení právníka stahuje žalobu u okresního soudu. Ve sporu mezi obcí a firmou Diolam bude krajský soud jednat 20.května.

Autor: Marek Cholewa

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 28 050 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL/-KA 1. STUPNĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28050 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme - kvalifikaci učitele 1. stupně dle zákona o pedagogických pracovnících., Úvazek učitele 1. stupně 77,27%, současně místo vychovatele ve školní družině úvazek 32,1%., PS na dobu určitou s možností prodloužení, platové zařazení dle délky praxe., Žádost o volné místo a životopis zaslat nejpozději do 14. 12. 2018 na e-mailovou adresu: skola@zsmostyujablunkova.cz, Pracoviště: Hrčava. Pracoviště: Zš a mš hrčava, příspěvková organizace, 739 98 Mosty u Jablunkova. Informace: Ondřej Polakovič, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč Svářeči SVÁŘEČI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 z:31/7/2018 a: 20/9/2018, Práce na dobu určitou s možností prodloužení, nástup dle dohody., Požadujeme:, - úřední zkoušku svařování v ochranné atmosféře, - základní znalost čtení výkresové dokumentace, - manuální zručnost, - zodpovědný přístup k práci a spolehlivost, - nástup dle dohody., Nabízíme:, - stravenky, penzijní připojištění, bezúročné půjčky., Kontakt telefonicky v čase pondělí až pátek 06:00-14:00 hod, e-mailem. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Strojferr, s.r.o. - pracoviště frýdlant nad ostravicí, Slévárenská, č.p. 272, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Pavlína Platzerová, +420 558 424 105,731 505 852. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 22 000 Kč Strojírenští kovodělníci HORIZONTÁŘI - CNC OBRÁBĚCÍ STROJE, OBRÁBĚČI NA KONVENČNÍ STROJE, OBRÁBĚČI NA OBRÁBĚCÍ CENTRA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A11 a:17/8/2018 a:20/11/2018, Požadujeme:, - znalost řídících systému Heidenhain / Fanuc, základní znalost programování, - orientace v technických výkresech, samostatnost, pečlivost a fyzická zdatnost, - odborné práce při obrábění na CNC strojích, - praxe v oboru min. 2 roky., Nabízíme zvláštní prémie, dovolená navíc (25 dnů)., Kontakt pouze e-mailem. Životopisy zasílejte na adresu chrenko@technosvar.com., Pracoviště: Fryčovice.. Pracoviště: Technosvar a.s. - fryčovice, 739 45 Fryčovice. Informace: Marek Chrenko, +420 604 571 713. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 20 000 Kč Stavební zámečníci ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 28. 11. 2018, 24. 10. 2018, 3. 9. 2018, Požadujeme - vyučen v oboru, příp. v příbuzném oboru nebo praxe min. 3 roky., Jedná se o výrobu a montáž nerezových komínů, izolace potrubí a klempířské práce., Pracovní doba 7:00 - 15:30., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: riedlova@scomplet.cz, do předmětu uvést název profese., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Stavby complet s.r.o., pracov. třinec, Míru, č.p. 3, 739 61 Třinec 1. Informace: Daniela Riedlová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
13

Kluzké silnice v Moravskoslezském kraji způsobovaly řidičům problémy

Smrtelná nehoda na Vodní ulici v Havířově. Osmnáctiletý řidič BMW nezvládl zatáčku a po srážce s kamionem zemřel.
AKTUALIZOVÁNO
6

Řidič nezvládl zatáčku a po srážce s kamionem zemřel

Čtvrtá formace Třince rozhodla

Třinec – Hokejisté Třince si oblíbili výhru 4:1 (popřípadě 3:1). Tímto výsledek už zvládli v sezoně sedm zápasů. Naposledy v Mladé Boleslavi.

Kšefty s pejsky: kriminalisté z Ostravy hledají další podvedené

FOTOGALERIE/ Štěňata v papírových kartonech vystlaných pilinami, dospělí psi v přepravkách… Celkem sedmnáct jich objevili policisté ve dvoupokojovém bytě v neupřesněné ostravské části, kam přicházejí kvůli obchodům s domácími mazlíčky.

Je to příjemné ocenění naší práce, říká Policista roku 2018

Dvacet let se věnuje praporčík Aleš Mrazík výcviku policejních psů. Díky dobrému výcviku a schopnostem jeho čtyřnozí svěřenci pomohli jen v poslední době například vypátrat a dopadnou zloděje ukryté v kanále, úspěchy slaví i v kynologických soutěžích. 

Změny se dotknou také MHD

Od neděle 9. prosince dochází se změnám jízdních řádů i k úpravám autobusových linek MHD Frýdek-Místek. Nejvýraznější změna se odehrála na lince číslo 18, která jezdí mezi Frýdkem-Místkem a Krásnou. Nově bude tato linka jezdit i v pracovní dny. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT