Z regionálních obcí má aktivní facebookovou stránku například Dobrá. „Odezvy jsou pozitivní, myslím si, že se to ujalo. Začali jsme to používat především kvůli mladší generaci, která Facebook využívá jako běžný komunikační prostředek," vysvětlil starosta Dobré Jiří Carbol s tím, že sociální síť je vedle rozhlasu nebo zpravodaje jednou z možností, jak se lidé v obci mohou dozvídat informace.

Smysl komunikace prostřednictvím této sociální sítě je například z pohledu obce jednoduchý. Pokud se běžný uživatel facebooku se stránkou ztotožní, klikne na „to se mi líbí" a stane se jejím fanouškem. Pokud pak například vedení obce na stránku přidá příspěvek, uživatel jej uvidí na své stránce poté, co se přihlásí.

Oproti internetovým stránkám má sociální síť několik výhod uživatelé mohou příspěvky komentovat, diskutovat s ostatními nebo třeba vyjádřit, zda se jim nová informace nebo fotografie líbí. Mohou příspěvek sdílet na svém profilu, což znamená jeho další rozšíření majitel dané stránky tak může oslovit více lidí, než by tomu bylo v případě, kdyby novinku umístil pouze na internetové stránky.

Facebooková stránka Frýdku-Místku má přes devět tisíc fanoušků, stránka hutnického města bezmála 1300.

Přestože sociální sít používá čím dál více obecních úřadů na vesnicích, například v Návsí se trendu posledních let brání. „Facebook nepoužíváme, zatím jsme o tom nepřemýšleli. Informování se snažíme řešit vždy osobně, máme hodně telefonních čísel občanů když se například děje něco v určité lokalitě, informujeme pouze ji," řekla starostka obce Návsí Lenka Husarová s tím, že sama osobně není příznivcem Facebooku.

Aktivní facebookové stránky jsou samozřejmostí i pro různé kulturní organizace sociální sítě hrají významnou úlohu při propagaci akcí. Fanoušků třinecké Trisie je přes 1500, stránku „Sweetsen fest Frýdek-Místek sobě!" označilo jako „to se mi líbí" přes 5600 lidí. KulturaFM má 3800 fanoušků.

„Je to skvělý způsob jak velmi rychle a jednoduše slovem, obrazem případně i videem oslovit velkou skupinu lidí. Jako nástroj pro komunikaci s veřejností je to nedocenitelné," řekl Jakub Tichý, šéf KulturyFM. Podle něj není pravda, že Facebook využívají hlavně mladší generace. „Mám pocit, že to je už trochu klišé. Když se dnes podíváte na ty věkové skupiny, zdaleka se o nějaké adolescenty je tam velké zastoupení lidí ve čtvrté dekádě svého věku, ale jsou tam vyloženě i senioři," dodal.

Není doménou jen teenagerůFacebook je rozsáhlý webový systém, který v roce 2004 založil Američan Mark Zuckerberg. Slouží hlavně k tvorbě společenských sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat a zábavě. Je přeložen do 84 jazyků, v únoru minulého roku měl 1,5 miliardy aktivních uživatelů. Nepoužívají jej pouze teenageři v Česku je 50 procent všech uživatelů tvořeno věkovou skupinou od 20 do 35 let. Facebook není jediná sociální síť k dalším patří například twitter. Mezi české sociální sítě lze zařadit třeba stránku Spolužáci.cz.
Zdroj: Wikipedia (upraveno)