Z reproduktorů zní hudba, lidé si při procházení mezi stánky pobrukují, prsty mají mastné od bramboráků a klobás, z tašek jim vyčuhují zapletené sýrové copy.

Ve Frýdku-Místku se koná první z Beskydských farmářských trhů, které se od nynějška budou pořádat pravidelně co čtrnáct dní až do prosince. „Jsem tady jenom chviličku. Nestihla jsem si ještě projít všechny stánky, ale myslím si, že se trhy určitě ujmou,“ říká jedna z návštěvnic trhu Ludmila Kozová.

Všichni přítomní jsou zvědaví, co farmáři, potravináři a řemeslníci prodávají. Chtějí si koupit speciality, které v supermarketech běžně neseženou. Třeba řepkový olej z Malenovic, mýdla z mydlárny v Řepištích nebo deky z Palkovic. „,Myslím si, že tady mají dobré výrobky. Všimla jsem si, že je zájem hlavně o ryby, uzeniny, koření a frgály,“ vyjmenovává nejoblíbenější výrobky Ludmila Kozová. Sama už si koupila pečivo a vybírá dál.

Na nezájem si prodávající opravdu nestěžují. „Když jsme v deset hodin přijely, byl tady vážně frmol. Během dopoledne jsme všechno prodaly, museli nám přivézt druhou várku. Pěkně to odsýpá,“ usmívá se Jana Kopidalová, která se svou kolegyní prodává ve stánku se sladkým pečivem. Na voňavé šátečky a sladké záviny se lidé mohou těšit i za čtrnáct dní. „Určitě budeme na trhy jezdit pravidelně,“ slibuje Kopidalová.

Obnovení staré tradice lidé vítají. Beskydské farmářské trhy částečně nahrazují zrušenou místeckou tržnici. Šířkou nabídky ji ale předčí. „Nakupuju sice v obchodě, kde je zboží vždycky čestvé, takže jsem spokojená, ale určitě budu chodit i na trhy,“ říká Kozová, kupuje si u stánku bramborák a s chutí se do něj zakusuje. „Rozhodně je to tady lepší než v přeplněných supermarketech. Navíc je to dobrá příležitost pro malé obchodníky,“ myslí si Kopidalová a poukazuje na to, že se na trhu prodávají především produkty vypěstované a vyráběné v regionu. Velký stánek s jihočeskými rybami v rohu náměstí tak působí trochu nepatřičně. Ale lidem se líbí, tvoří se u něj dlouhé fronty.

Zdá se, že všechno vychází tak, jak má. Až na počasí. Odpolední průtrž mračen zahání lidi do podloubí. Prodejci rychle schovávají výrobky, aby nezmokly a neponičily se. „Škoda, že prší. Snad bude za čtrnáct dní lépe,“ doufá Kozová. Chce přijít na farmářský trh i podruhé.

ZUZANA MORAVCOVÁ