„Těšila jsem se,“ nechala se slyšet paní Dita už s plným košíkem. Česnek, bylinky a okrasné kytky, to vše pořídila na prvních Beskydských farmářských trzích roku 2022 pořádaných na centrálním místeckém náměstí. Z radnice uvedli, že právě na přání veřejnosti umožnili vždy ve všední dny prodávat od osmé ranní až do čtvrté hodiny odpolední.

Nejdelší frontou se mohli pochlubit u stánku Zabijačky z Větřkovic. „Je to Schaumou, šampónem,“ dělala si legraci prodavačka Lenka s „punkovým“ účesem. Vzápětí už vážně uváděla, že toto řeznictví ze Suchdola na Odrou sází na kvalitu, chuť i cenu. Počínaje třeba uzenými vepřovými žebírky (kilo za pětačtyřicet korun), které také sama naporcovala sekerou.

Děti z lesní komunitní školy Hnízdo uklízely odpadky kolem Prašivé, Beskydy, květen 2022.
Kdo to uklidí? Děti! Hloupí turisté ničí Beskydy odpadky, takto dopadá Prašivá

Standa se Zahradnictví Pěnička ze Zlína vystupoval skromněji, byť mezi jeho sortimentem nechyběl jeden donedávna docela aktuální přípravek. Oficiálně nazvaný: „Covit - směs bylin na likvidaci korona viru podle indického lékaře“. Kombinace silic (sto gramů vyšlo přes dvě stovky) se má jednoduše dát na lžíci do úst, spolknout a zapít. Čaj z nich je údajně odporný…

„Jabčák nemám, právě o něj zájem prakticky není, lidé ho považují snad za podřadný,“ prohlásil Roman z Ostravy u stánku s nápisem Ovocná vína. Borůvkové, malinové, rybízové, višňové, hruškové, angreštové, švestkové, bezové i meruňkové na skladě měl včetně rozlévaného. S touto nabídkou nebyl sám, představil se tu totiž i známý Rybízák z Frýdku-Místku.

„Korejci se usmívají, ale nekupují. Jednou brala Korejka, ale to pro svého českého přítele,“ poznamenával Jiří ze Solertusu z Ostravy ke specialitě kim-chi. Pokrmu, jehož základem je zelí a obsahuje i rybí omáčku (s cenou 125 až 170 Kč). Moravskoslezský producent korejského jídla si stýskal, že doposud nevyřešil posílání sklenic s kvasícím obsahem poštou.

HC Oceláři Třinec (oslavy mistrovského titulu pro sezonu 2021/2022, 5. 5. 2022)
OBRAZEM: Hokejisté Třince slavili zlatý hattrick tradiční jízdou autobusem

„Blbé datum, před výplatami i důchody,“ rozhodil rukama Milan z Dolních Domaslavic. Ten do Místku přivezl pytle plné domácího česneku na stopce (195 korun za kilo). Hornický penzista Pepa ze sídliště Riviéra se nechal slyšet, že s penězi problém není – koupil ostatně ke květinám na balkón slušnou porci uzeného, jaké by prý supermarketu marně hledal.

Beskydské farmářské trhy, jak řekla mluvčí města Jana Musálková Jeckelová, proběhnou na náměstí Svobody v těchto termínech: 19. května, 2., 16. a 30. června, 9., 14. a 28. července, 6., 11. a 25. srpna, 3., 8, a 22. září, 6. a 20. října a 3. a 19. listopadu (na závěr je plánovaná zabijačka).