V dnešní době supermarketů a obchodních řetězců jsou farmářské trhy poměrně vzácnou záležitostí. Mezi obyvatelstvem je ale tato forma nakupování stále oblíbená.

Potvrdil to i včerejší den, kdy ve Frýdku-Místku odstartovaly tradiční Beskydské farmářské trhy. I přes nepřízeň počasí bylo náměstí Svobody poměrně solidně zaplněno, a to i stánkaři. Ti z nich, kteří zboží přeprodávají, museli dle zákona spustit elektronickou evidenci tržeb, kvůli čemuž se oproti loňsku očekávala slabší účast.

Avšak žádné výrazné změny dle zúčastněných nenastaly.

„Na Beskydské farmářské trhy jezdím už čtvrtým rokem a letos nevidím výrazný rozdíl vůči jiným ročníkům. Některé stánky ubyly, některé přibyly," vyjádřil se k situaci jeden ze stánkařů, jehož podnikání pod elektronickou evidenci už spadá.

Dodal ale, že s ní nemá víceméně žádné problémy. Ovšem u stánku s ručně vyráběnými mýdly, který ještě nemusí být evidován finančním úřadem on-line, byl prodejce skeptičtější.

„Je patrné, že stánkařů ubylo. Ne všichni měli svou činnost na hlavní pracovní poměr, čímž by pro ně pořízení potřebných věci k evidenci bylo nevýhodné," reagoval na dotaz oslovený stánkař středního věku, který ale kvůli EET končit nebude.

Návštěvníci trhu jsou ale ve vztahu k EET přívětivější. „EET je správná věc a myslím si, že poctivým prodejcům nemá v dnešní době jak ublížit," odpověděl redakci jeden z nakupujících.

Dalším farmářský trh je v Místku na programu 18. května. V tento den by měli stánkaři nabízet zájemcům k prodeji hlavně květiny.

Karel Dostál