Frýdlantský farář Petr Hrubiš proto požádal o pomoc i město. Komunisté sice byli proti poskytnutí této finanční výpomoci, zastupitelé ale přesto dvou set tisícikorunový příspěvek farnosti přiklepli.

Pomohou i sbírky při bohoslužbách

„Jedná se o církevní majetek, ve vlastnictví církve jsou však údajně některé objekty ještě v daleko horším stavu a peníze potřebují naléhavěji. Nejde ani o kulturní památku, na jejíž opravu by přispěl stát, takže si peníze na opravu bude muset farnost zajistit sama,“ vysvětlil místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský (KDU-ČSL). Farnost počítá s tím, že peníze na opravu objektu získá z několika zdrojů.

„Kromě příspěvku od města si chce farnost tři až čtyři sta tisíc korun půjčit z biskupství, o pomoc požádala také německého partnera, od něhož by mohlo přijít sto tisíc korun. Pomohou také sbírky při bohoslužbách. Aby se náklady co nejvíce snížily, nebudou některé práce provádět firmy, ale farnost je zabezpečí vlastními silami a materiál se pokusí částečně zajistit sponzorsky,“ vypočítával místostarosta.

Farnost zpřístupní zahradu

„Když jsme před časem hlasovali o opravě kostela, souhlasil jsem. Tato žádost ale podle mne není opodstatněná. Církev je spolek jako každý jiný. Nikdy jsme žádným soukromým subjektům peníze nedávali a nejsem pro to, abychom to měnili,“ protestoval zastupitel Jaromír Drabina (KSČM). „Chceme ale podporovat aktivní trávení volného času a na faru chodí spousta dětí i důchodců. Myslím, že je naopak vhodné tento příspěvek poskytnout,“ oponovala zastupitelka Lenka Goluchová (KDU-ČSL).

Její názor nakonec mezi zastupiteli převážil a pro návrh na poskytnutí dvou set tisícikorunového příspěvku na opravu fary frýdlantské římskokatolické farnosti jich zvedla ruku těsná nadpoloviční většina. Kromě nové střechy farář uvažuje také o dokončení opravy vjezdu do zahrady. Některé práce už provedli sponzoři. „Prodat zahradu nebo ji nechat volně k dispozici veřejnosti farnost nechce. Je však ochotna ji po předchozí domluvě zpřístupnit různým spolkům a organizacím ve městě,“ upozornil Bohumil Dolanský.