Zeptali jsme se jej nejen na to, jak hodnotí poslední ročník soutěže, ale také na premiérovou kategorii energeticky úsporných projektů i na další otázky.

Jedním z vašich předsevzetí, když jste se stal před čtyřmi léty šéfem poroty, bylo rozšířit její řady o odborníky z oboru. Fasády přihlášené do sedmého ročníku soutěže posuzovala osmičlenná porota…

Porotci si letos rozdělili přihlášené objekty, a všechny fasády tak viděli na vlastní oči. To určitě přispělo k objektivitě hodnocení a posunulo to soutěž dopředu. Přímo na místě jsme totiž mohli posuzovat i detaily, které ani na té nejkvalitnější fotografii vidět nejsou.

Porotci tak mohli prozkoumat, zda fasády vyhovují přísným kritériím nejen na řemeslné provedení práce, ale třeba také na kvalitní montáž zakládacích lišt, od kterých se odvíjí provedení zateplovacího systému. Mohli jsme lépe posoudit i zrnitost a barevné řešení fasády, detaily u vyměněných oken a spoustu dalších věcí včetně dodržování technologických postupů.

Pořád ale zřejmě zůstávají věci, které by šlo zlepšit. V čem projektanti, případně stavebníci a další, kteří se na tvorbě fasád podílejí, mají rezervy?

Musím říci, že řemeslné zpracování fasád se rok od roku zlepšuje. Neplatí to ale o všech fasádách, které letos soutěžily. Objevují se pořád nedostatky, které některých fasádám znemožnily, aby dosáhly na ocenění nejvyšší. Jde často o zdánlivé detaily u řemeslného zpracování, občas je například už na pohled patrné, že napojování zateplovacích systémů bylo prováděno po jednotlivých patrech. Někde například ještě nestačili strhnout krycí pásky z nových oken, nebo nechali zastříkanou barvu na sklepních oknech. Jinde zase byly nedostatky na nedodělaných okapech, okolních chodnících, zábradlích na balkonech.

O přísném oku porotců vypovídá zřejmě i to, že porotci neudělili ve dvou kategoriích hlavní cenu…

U kategorie energeticky úsporných objektů, která měla premiéru, se přihlásily jen dvě fasády. Jedna z nich nesplňovala některá kritéria, aby se dostala do nominace. Vyhlašovat vítěze, který by byl zároveň jediným objektem, nám nepřipadalo správné. Tato kategorie je ale velkým příslibem do budoucnosti.

Tím, že jsme neudělili ve dvou kategoriích hlavní ceny, jsme ukázali, že ne každý, kdo se do soutěže přihlásí, může počítat s oceněním.

Za čtyři roky, co šéfujete porotě Fasády, jste už zhlédl stovky objektů. Zůstaly vám v hlavě některé z nich?

Několik svých favoritů, na které vzpomínám, určitě mám. Věřím, že k nim v dalších ročnících budou přibývat další fasády, které mě upoutají. Nemusí jít ale zdaleka jen o fasády přihlášené do kategorií rodinných domů, či správních a průmyslových objektů. Na rozdíl od vžitého povědomí totiž zastávám názor, že ve své podstatě mohou být krásné i některé panelové domy.

Zatím jsem ale v kategorii panelových domů neviděl návrh, který by byl podpořen kvalitním zpracováním, vhodnou volbou barev i dalších doplňků k dokonalosti. Věřím, že se v dalších ročnících v soutěži objeví i panelový dům, o kterém budu moci říci, že se mi líbí po všech stránkách.

Hejtman Palas: Podoba domů ve Frýdku-Místku se výrazně mění

Ostrava - I nad sedmým ročníkem Fasády Moravskoslezského kraje převzal záštitu první muž kraje Jaroslav Palas, který je hejtmanem kraje od loňského podzimu. Při vyhlašování nominovaných finálových fasád i vítězů měl proto svou premiéru.

„Tato soutěž má určitě svůj význam. Motivuje investory, projektanty i vlastníky objektů, aby udělali v této oblasti co nejvíc práce. Beru to jako prostředek, který napomáhá zkrášlování života v našem kraji. Pokud bych použil metaforu, tak fasáda je určitě i inspirací pro politiky. Ti by se měli snažit o to, aby měnili fasádu celého kraje. Tak, aby byl místem, kde se dobře žije, ve kterém budou prestižní vysoké školy a univerzity, možnosti kulturního vyžití a spousta dalších věcí. Krátce řečeno, je úkolem politiků vylepšovat a zkrášlovat kraj ve všech směrech a dělat vše, aby se lidem v našem kraji žilo lépe po všech stránkách.

Hejtman také míní, že hlavně u oprav panelových domů je poznat, že opravy nabraly solidní tempo. „Jsou určitě místa, která se mění opravdu výrazně. Při mých cestách po kraji jsem si už všiml, že například podoba panelových domů ve Frýdku-Místku, Opavě i dalších městech se výrazně mění. Pocházím z Krnova, i v tomto městě se vzhled panelové zástavby výrazně mění. Starší objekty dostávají takzvaně nové šaty a jsou po opravách pěknější a barevnější. Určitě není zanedbatelné ani to, že v zateplených domech se výrazně snižují náklady na vytápění,“ uvedl při vyhlašování vítězů Fasády Moravskoslezkého kraje 2008 hejtman Palas.