Festival má upozornit na to, že už před padesáti lety Tibet násilně obsadila Čína a od té doby jsou v této zemi porušována lidská práva. Organizátoři ale také chtějí zdejším lidem přiblížit himalájskou kulturu a život Tibeťanů v exilu a v neposlední řadě také nabídnout konkrétní pomoc Tibeťanům. Celý výtěžek z festivalu je určen na podporu tibetských klášterů v Ladaku v severní Indii a na zlepšení životních podmínek Tiběťanů.

„V rámci festivalů probíhají různé přednášky, besedy, koncerty a filmy. Všechny peníze, které se pomocí festivalu podaří získat, jsou určeny na pomoc Tibeťanům. Členky občanského sdružení M.O.S.T. Jana Neboráková a Karin Machatá pravidelně jezdí do Ladaku v severní Indii, kde se snaží všemožně pomáhat tamním lidem,“ vysvětlil jeden z organizátorů festivalu Petr Konůpka mladší. „V Ladaku ještě zůstaly zachovány původní tibetské kláštery; tím, že leží na území Indie, je Čína nemohla zničit. Vybrané peníze poputují právě do těchto klášterů. Pomohou také zlepšit vzdělanost a životní podmínky Tibeťanů,“ dodal.

Páteční koncert meditativní hudby přilákal několik desítek posluchačů. Na etnické nástroje s exotickými názvy, jako jsou tibetské mísy, zvonky, udu, sruti, djembe a další hrálo uskupení frýdecko-místeckých hudebníků Nunti shunya. „Nehrajeme žádné ustálené melodie, je to čistě improvizace. Necháváme se unést atmosférou chvíle a i pro nás bývá překvapením, co z toho vznikne,“ usmíval se jeden z hudebníků Marek Hlosta, který dříve hrával i ve frýdecko-místecké kapele Najzar. Poté vyzval posluchače, aby si během koncertu klidně volně pobrukovali nebo zpívali s hudebníky. „Zvláště o koncerty v rámci festivalu bývá mezi posluchači velký zájem a také na nich obvykle bývá výborná atmosféra. Většinou na ně přicházejí alternativně ladění lidé, pro které je meditace a solidarita v naprostém souladu s jejich životním stylem,“ zhodnotil průběh festivalu pořadatel Petr Salamon.

„Tento druh hudby se mi líbí, protože má ducha. Některá hudba se hraje k sebezapomnění, to je potom hluk a jiná hudba naopak k sebepoznání. Slyšet takovou hudbu je požehnání,“ pověděl jeden z posluchačů Jiří Oceánský z Dobré. „Na Tibet teď hodně myslím a posílám do něj lásku. Vážím si lidí, kteří si najdou čas a dělají to také,“ podotkl Jiří Oceánský. „Přišli jsme s mužem proto, abychom si poslechli něco zajímavého a neobvyklého. Chceme seznámit s novými zvuky a hudbou. Mimoto nás také zajímá, co se děje v Tibetu. Nesouhlasíme s porušováním práv tamních lidí. Nesouhlas se dá vyjádřit i formou účasti na festivalu,“ míní další z posluchaček Ivana K. z Brušperku.

Další plánovanou akcí Festivalu pro Tibet je v úterý 17. března od 18 hodin v Modrém salónku Městské knihovny v Místku beseda s projekcí o měsíčním pobytu v buddhistických klášterech v Ladaku Na prázdniny do kláštera, kterou pořádá Adam Kubesa z občanského sdružení M.O.S.T. Další koncert meditativní hudby pak proběhne v pátek 20. března od 18 hodin ve frýdecké Dobré čajovně.