Město se hodlá zbavit budovy místeckého kina Petra Bezruče. Vůbec poprvé tuto možnost veřejně připustil náměstek frýdecko-místecké primátorky Petr Cvik (ČSSD) na posledním zasedání zastupitelstva města tento týden. O vlastnictví kina kolují městem fámy už od letošního léta, kdy se v něm v podstatě přestaly promítat běžná představení. To, že by město chtělo kino prodat, nejprve Petr Cvik nazval dezinformací, vzápětí ale tuto možnost připustil. „Kino Petra Bezruče ve stavu, v jakém se nachází, je pro město nemalou zátěží. Potřebuje investici zhruba ve výši padesáti až sedmdesáti milionů korun. Proto jsme s ředitelem městské příspěvkové organizace Národní dům Zdeňkem Stolařem dohodnuti, že moderní stereo systém, který jsme pro kino Petra Bezruče před několika lety pořídili za částku výrazně přesahující milion korun, přestěhujeme do Nové scény Vlast.

Filmy se budou promítat jen tam. Návštěvnicky úspěšné snímky se v menším sále mohou promítat častěji,“ nastínil představu Petr Cvik. Dodal, že do města určitě také dorazí i konkurence multikin. „V případě prodeje kina Petra Bezruče by ale městu nezůstal žádný sál s větší kapacitou, ve kterém by mohly probíhat například vystoupení Ostravičky, různé festivaly a jiné větší kulturní události. Prodej je proto podmíněn tím, že ve frýdecké víceúčelové sportovní hale vznikne v rámci její rekonstrukce nový sál s kapacitně důstojnými prostory,“ konstatoval náměstek primátorky.

V kině Petra Bezruče se už několik měsíců filmy běžně nepromítají, všechna představení byla přesunuta do Nové scény Vlast. Kino se pro návštěvníky neotevřelo například ani při promítání divácky velmi úspěšného filmového hitu Bathory. „V Bezruči momentálně probíhají jen větší akce, například představení pro školy,“ potvrdil ředitel městské příspěvkové organizace Národní dům Frýdek-Místek Zdeněk Stolař. Hlavním důvodem této změny byla příliš malá návštěvnost, vysoké provozní náklady a špatný technický stav budovy. „Na jedno představení do kina o kapacitě 580 míst běžně přicházelo třeba deset nebo dvacet diváků. I pro takovouto hrstku lidí však musíme vytopit celé velké kino na přijatelnou teplotu, zaplatit zaměstnance a podobně,“ vysvětlil Zdeněk Stolař.

„Mimoto máme v budově kina problém i s elektrickými rozvody. Ty sice prozatím jsou podle výsledků revizí bezpečné, nicméně došly na hranici své životnosti. Už několik let město žádáme o rekonstrukci a zateplení kina, ale prozatím se na to nenašly peníze,“ konstatoval ředitel. Rozvody jsou podle něj v takovém stavu, že mohou prakticky v kterékoliv chvíli definitivně vypovědět službu. „Ani na promítání divácky úspěšných filmů jsme proto raději Bezruč neotevírali a promítali jsme je ve více představeních ve Vlasti, abychom rozvody zbytečně nezatěžovali,“ dodal ředitel.