Letošní ročník festivalu bude v řadě věcí jiný. Největší novinkou je změna místa konání. Po pěti letech se akce rozrostla do takových rozměrů, že původní přádelna bratří Neumannů ve Frýdku už nedostačuje. Nový areál bývalé Lembergerovy fabriky v Místku umožní pojmout až 20 tisíc návštěvníků. Splnění ambiciózního plánu, který ze začátku vypadal hodně odvážně, je nyní na dosah. A možná k jeho naplnění dojde ještě dříve, než pořadatelé čekali. Což může taky přinést nepříjemnosti pro ty, kteří sázejí na to, že si vstupenky koupí na místě.

„Může se stát, že budeme komplet vyprodaní ještě před zahájením festivalu a na místě už nebude nic. Teď máme prodáno 14 tisíc vstupenek a více než oněch 20 tisíc lidí se do areálu nevejde,“ říká za pořadatele Mikuláš Dohnal.

Nový areál

Nový areál znamená, že se festival FM City zařadí mezi top ten největších festivalů v České republice. Přestěhovat akci do větších prostor plánovali organizátoři delší dobu, jen byl problém najít vhodné místo, které by splňovalo potřebné parametry.

„Asi osud tomu chtěl, že Slezan zboural bývalou fabriku a prodal místo majiteli Marlenky, který bude stavět novu fabriku. Než se ale uskuteční realizace nového projektu, vznikla časová prodleva, která nám umožňuje uspořádat festival tady. Od začátku se profilujeme jako regionální festival a máme to i v názvu. Jít tedy mimo Frýdek-Místek, to nepřicházelo v úvahu,“ ujišťuje Mikuláš Dohnal.

Jen pár hodin a byly fuč

Nejdříve se vyprodaly VIP vstupenky. Důvod? „Za poměrně nízkou částku obdrží kupující opravdu velkorysý balíček,“ zdůvodňuje Dohnal a přiznává, že akce už dávno přerostla svým významem hranice okresu i kraje a cílí nyní na celou Českou republiku a dokonce i na Slovensko, odkud lidé na festival také houfně přijíždějí.

Z 90 procent kupují lidé dvoudenní vstupenky na celý festival. Ty v první vlně předprodeje stály 690 korun a byly během pár hodin pryč. „Naše myšlenka stojí od začátku na tom, umožnit i lidem, kteří na festivaly nechodí, zažít atmosféru velkého festivalu. I přestěhování do nových prostor nám umožnilo snížit ceny vstupenek a být tak dostupní opravdu pro každého,“ míní organizátor.

Nižší vstupné

Nejen nižší ceny přinesl nový areál. Ale taky možnost přivést do kraje zahraniční kapely, které jsou pro většinu produkcí v kraji těžko dostupné. „Z prodejů lístků ve starém areálu bychom nezaplatili jména jako Duo Ofenbach nebo DJ Alle Farben, které nyní vezeme. Tím, že máme dva a půl krát vyšší kapacitu v novém areálu, můžeme si dovolit přivést hvězdy, které mají na streamovacích platformách přes miliardu poslechů,“ pochvaluje si Dohnal.

Zahraniční hosté jsou atraktivní, festival však zůstává věrný tuzemské scéně a profiluje se hlavně tím, že cílí na domácí kapely. Ty, které pocházejí z regionu, si drží místo nedotknutelných tahounů akce. „Kryštof z Havířova a domácí miláček Mirai nesmí chybět,“ upozorňuje Mikuláš Dohnal.

Besedy s Honzou Dědkem jako doprovodný program

Z rodinného festivalu ve středu Frýdku-Místku se FM City proměňuje ve velkou akci celorepublikových rozměrů a chce proto oslovit široké spektrum diváků. Na pódiu se tak budou střídat žánrově nesourodé kapely, Čechomor s rapperem Benem Cristovao nebo Richard Mülller s Divokým Billem. Krom hudebních zážitků je připravena i show 7 pádů Honzy Dědka a doprovodný program pro dospělé, ale také pro děti od 5 let.

Doprava jako palčivá otázka

Nárůst návštěvníků znamená i příval lidí do města. A ti přijedou převážně auty. Obsloužit během víkendu dvacetitisícový dav mířící na festival bude výzvou pro organizátory i radnici. Parkovací stání jsou omezená a na pořadatelích bude vyřešit jejich dopravu na místo.

„Máme naplánovanou schůzku na radnici, chceme zasednout ke kulatému stolu a společně vymyslet plán, jak zajistit, aby doprava v městě nezkolabovala, a celkově systém přepravy návštěvníků na akci, když parkovací místa jsou omezená,“ dodává Mikuláš Dohnal s tím, že organizátoři by rádi probrali s magistrátem Frýdku-Místku jeho vizi, která má minimalizovat dopady na běžný život v městě a občany, kteří akci vynechají.

Město kolizi dopředu neřeší

Konkrétní plány na zajištění dopravy, posílení městských spojů nebo kyvadlového spojení během festivalu město samotné nemá. I v případě místa k vybudování provizorního parkoviště či třeba poskytnutí odstavného pruhu čeká magistrát Frýdku-Místku na to, až s čím přijdou organizátoři.

„S konkrétní představou má přijít pořadatel, který má svolat schůzku. Podrobnosti teprve vyplynou z ní. Město musí nejprve získat informace od pořadatele," říká Jana Musálková Jeckelová, mluvčí města Frýdek-Místek.