Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Folklor bývá součástí našeho života

Region - Možná si to ani neuvědomíme, ale v našem regionu žijeme folklorem. Vždyť si jen vezměte, kolik je zde folklorních akcí, nebo jiných vystoupení, na kterých se představují folklorní soubory. A v podhůří Beskyd je těchto souborů opravdu hodně, což by nám mnohé regiony mohly i závidět.

19.5.2013 2
SDÍLEJ:

V jablunkovském areálu nabízí festival Gorolski Święto hezkou podívanou.Foto: Deník/Marek Cholewa

A folklorní spolky nejsou jen o tom, že vystupují dospělí tanečníci či zpěváci, soubory se snaží vychovávat své nástupce, kteří je jednou nahradí. Avšak hlavní je, aby děti již v ranném věku získaly lásku k písním, které jsou spjaty s tímto krajem, aby si oblíbily kroj, který do daného regionu patří. Je jasné, že ne každý se může za folklorem utlouct, ale na druhou stranu zájem diváků a posluchačů svědčí o tom, že lidé se chtějí bavit tímto způsobem, kterým se bavívali i jejich předci. Chceme vám představit folklor v našem regionu, ač je nám jasné, že na všechny soubory či folklorní akce se zdaleka nedostane. (mach)

Co je folklor Folklor (z anglického folk lore – lidové znalosti) označuje projevy lidové kultury, které se zachovávají na určitém území po předcích. Folklor může být ať už slovesný (například vyprávění pohádek, či legend), tak hudební (zpěv určitých písní vztahujících se ke konkrétním dobám např.), dramatický (lidové divadlo), či taneční. Zdroj: wikipedia.org

„Na festival se těším každý rok," říká Libuše Mitrychová z DDM Jablunkov

Jablunkov - Ředitelka DDM Jablunkov Libuše Mitrychová má k folkloru hodně blízko. V rozhovoru prozradila, že nejvíce ji baví práce s nejmenšími „Jacky".

Folklorní soubor Jackové vznikl už v roce 1973. Můžete prozradit něco o jeho historii?

Jablunkov patří do oblasti Těšínského Slezska, které se vyznačuje svéráznou kulturou, lišící se od ostatních oblastí především nářečím. Obyvatelé podhorského městečka ležícího na soutoku Lomňanky a Olše se nazývali „Jackové", a právě tento název si vybrali členové souboru při jeho vzniku v roce 1973. Zakladateli Jacků byli Karel Musiol a Boleslav Slováček. Soubor zpracovával písně, tance a zvyky z Jablunkova a Těšínska. Jeho členové vystupovali v rekonstruovaných jablunkovských, takzvaných jackovských krojích, a v některých tanečních pásmech i v krojích horalských.

Původní soubor však zanikl a v jeho stopách se roku 1992 vydal soubor dětský, který převzal nejen původní kroje a repertoár, ale i shodný název. Nyní funguje při DDM v Jablunkově. Mají děti stále o folklor zájem?

V roce 1992 několik bývalých členů Jacků – Libuše Mojaková, František Tichý, Leon Ježowicz – založilo dětský soubor Malí Jackové, který měl asi 20 dětí a začal působit při Domu dětí a mládeže v Jablunkově. Dětský soubor převzal po svých předchůdcích krojové vybavení a také choreografické přepracování tanců. Vedoucí však navíc ještě přidali do repertoáru dětské hry a tance. Překvapivě mělo o dětský lidový tanec zájem stále více dětí a členská základna se rychle zvyšovala. V současné době navštěvuje soubor 65 dětí ve třech skupinkách od tří až do 26 let, hudební doprovod zajišťuje hudecká muzika pod vedením pana Leona Ježowicze.

Je o vás známo, že k souboru máte hodně blízko. Co vás osobně na folkloru baví?

Velmi ráda vyhledávám v různých starých zpěvnících folklorní písně, které se pak snažím „malé Jacky" naučit zpívat. Nejvíce mě baví práce s nejmenšími Jacky od tří let. Práci s těmi nejmenšími se věnuji od roku 1996 až dosud.

Letos se koná 15. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu „Jackové dětem". Jak moc se na něj těšíte?

Na festival se těším, stejně jako každý rok. Festival se koná každoročně poslední pátek v květnu a letos se uskuteční 31. května v Městském lese v Jablunkově. Tradičními diváky v dopoledním programu budou děti jablunkovských a okolních škol. Jackové jim darují pomyslný dárek v podobě ukázek kulturních tradic nejen z oblasti Těšínského Slezska, ale i z jiných koutů Čech a Moravy. A protože je festival mezinárodní, vystoupí i soubory ze Slovenska a Polska. Odpoledne se představí soubory široké veřejnosti. Program festivalu je doplněn o Akademii DDM Jablunkov a večer ho ukončí diskotéka pro děti a mládež. MAREK CHOLEWA

Jackové dětem už brzy

Jablunkov (lew) - Mezinárodní dětský folklorní festival „Jackové dětem", to je pro Jablunkov a okolí obrovská událost.

Patnáctý ročník akce, která je velkým folklorním svátkem, se koná 31. května – program v Městském lese začne v devět hodin ráno, kdy vystoupí Jackové. Jen dopoledne uvidí děti z Jablunkovska celkem osm vystoupení, představí se také soubory z Polska a Slovenska a v 11.55 hodin se na pódiu představí i frýdecko-místecká Ostravička. Odpolední program pro širokou veřejnost odstartuje v 15 hodin a potrvá bezmála čtyři hodiny, později je od 19.30 hodin plánu diskotéka. Pořadatelé slibují bohatý doprovodný program, například atrakce pro děti po celý den a lanovou dráhu.

Gorolski Święto láká

Jablunkov (mach) – K folkloru v našem regionu neodmyslitelně patří také folklorní přehlídky či setkání. Mezi největší patří Gorolski Święto, které letos v Jablunkově zaznamená již 66. ročník.

Věhlas folklorních slavností Gorolski Święto dnes sahá daleko za hranice Jablunkova a našeho regionu. Svou specifickou atmosférou a programem se festival stal známým nejenom v celé České republice, Polsku, Slovensku, ale i v celé řadě zemi Evropy. Na počátku této tradice stály první poválečné polské slavnosti v letech 1947 až 1948, jejichž současný název vytvořil známý učitel, zasloužilý kulturní a veřejný pracovník Karol Piegza.

Město Jablunkov ležící v oblasti česko-polsko-slovenského trojmezí bylo odjakživa historickým centrem specifické kultury Gorolů. Gorolé si po staletí zachovali jak své jedinečné zvyky a tradice, například tance, písně, tak i řemeslo. V rámci těchto folklorních setkání Gorolski Święto se na scéně přírodního amfiteátru v jablunkovském městském lese prezentují folklorní soubory z našeho regionu, z Čech, Moravy, Slovenska, Polska a ze zahraničí. Popularita Gorolskigo Święta do Jablunkova každoročně přiláká tisíce diváků, pomáhá zachovat tradice polské národnostní menšiny žijící na Těšínsku, a takto přispět k upevnění dobrých vztahů s ostatními národnostmi.
Hlavním organizátorem těchto mezinárodních folklorních setkání je Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v České republice. Organizace celého festivalu je podle www.gorolskiswieto.cz založena na principu bezplatné dobrovolné práce. Gorolské národopisné slavnosti probíhají vždy první srpnový víkend v přírodním amfiteátru v Městském lese v Jablunkově. Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto trvá již tradičně tři dny. Letošní ročník se uskuteční od 2. do 4. srpna.

Soutěžili malí zpěváci

Region (red) – Ostrava v dubnu hostila již druhé krajské kolo soutěže Zpěváček 2013 regionu Ostrava a Lašsko.

Sára Kokešová.

V prostředí ZUŠ Josefa Valčíka v Ostravě-Pustkovci sešlo více než 30 dětí, zpěváčků ve věku od 4 do 15 let. Děti doprovázela cimbálová muzika Vojtek pod vedením primáše Lukáše Velkého. Porota ve složení: Miloslava Soukupová, Zuzana Fišerová, Josef Fryščák, Daniel Skála a Zdeněk Tofel (předseda poroty) nakonec po velmi dlouhém a těžkém vybírání rozhodla takto: 1 místo: Sára Kokešová (Valášek, Kozlovice) 2. místo: Anička Božoňová (Grunik, Ostravice), 3. místo: Anežka Tabachová (Valášek, Kozlovice).

Autor: Redakce

19.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Fotbalový pažit v Řepištích je na sobotní televizní utkání připraven.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

Plánované spuštění provozu na obchvatu Třince se v úterý v 18 hodin nezdařilo.
6

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Policisté rozpletli případ, kdy řidič ujel od těžké nehody

Vážnou nehodu, která skončila nárazem vozidla do vzrostlého stromu, vyšetřují frýdecko-místečtí policisté. Událost se odehrála v září u hřbitova ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím. 

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení