Studenti už se na maturity těšili, svatý týden se jim vlivem koronaviru nedobrovolně protáhl až do června a shodli se na tom, že už chtějí mít klid. V pondělí začaly písemné maturity z matematiky, jazyků a didaktické testy, v úterý následoval český jazyk.

„Letos nám maturuje 61 studentů, jsou rozděleni ve čtyřech třídách, abychom dodrželi doporučované odstupy,“ uvedla Olga Onderková, ředitelka gymnázia.

Několik minut před půl desátou dorazil do vestibulu školy první student, který testy odevzdal.

„ Testy byly lehčí než jsem čekal, připravoval jsem se hlavně na to, že tam bude antika a ta tam nebyla. Bylo třeba vědět hodně informací o autorech a o literárních žánrech,“ podělil se o své dojmy David Žídek.

O své poznatky se následně podělili i další dva maturanti. „Extrémně těžké mi to nepřišlo, ale čeština byla určitě těžší než včerejší angličtina, tedy alespoň pro mě,“ uvedla Petra Šmídová.

Studenti se svěřili, že jim didaktické testy nedělají příliš těžkou hlavu a více se obávají maturity ústní.

„Včera jsem psal test z matematiky a taky mi připadalo, že ta čeština byla těžší než matematika, bylo to složitější na pojmy, které jsme se museli naučit,“ uvedl Vojtěch Procházka, s tím, že i on se více obává ústní části maturity.

Studenti se těší až budou mít po maturitách a chtějí si maximálně užít prázdniny. „Chtěl bych dále pokračovat ve studiu na Karlově univerzitě, obor Finanční matematika, kde jsou přijímačky zrušeny a čekám na vyjádření, podle jakého kritéria budou studenty nabírat,“ doplnil Vojtěch Procházka.

Po písemných maturitách bylo zřetelné, že studentům spadla část břemene z jejich beder a atmosféra byla uvolněná.

Maturanti si vyměňovali své poznatky a dojmy z testů. Z děvčat byla znát větší nervozita a hodnotily test z českého jazyka jako těžší než čekaly. U chlapců byla znát hlavně úleva, že už to mají za sebou a nešetřili ani úsměvy.

„ Pro studenty bylo nejhorší období nejistoty, než byly stanovené termíny, výuka probíhala online, konzultace pak přímo na gymnáziu. Maturanti spolupracovali dobře a musím je pochválit a budu jim držet pěsti k maturitám ústním,“ zakončila ředitelka.

Ústní přijímací zkoušky odstartují příští týden, následně budou studenty čekat i přijímačky na vysoké školy.