Co vás na cestování baví?

Stačí už jen to, že mám možnost poznat, jak žijí lidé jinde, jaké uznávají hodnoty, z čeho se radují, případně jak se umí vypořádat se svými problémy. Každá cesta něco člověku dá. Každá s sebou přináší šanci poučit se a něco zlepšit k lepšímu.

Kdo vybírá zemi, kam pojedete, a připravuje itinerář cesty. Cestujete na vlastní pěst či nebo využíváte služeb cestovních kanceláří?

Věci, na které se ptáte, připravuji pro své přátelé sám. V dané zemi vyhledám místo, které běžný turista nenavštíví a přitom to není na konci světa. S naditou peněženkou ani dvěma kreditními kartami nelítám. Rozpočet je hodně důležitý, stejně jako včasné zajištění cenově výhodné letenky spolehlivého leteckého přepravce, kvalitního tištěného průvodce, mapy a pojištění. Jezdili jsme tak napůl, ale nyní už služby cestovních kanceláří nevyhledáváme. Vyjde to o mnoho levněji.

Říkáte na konci světa. To je pohled jen z naší republiky, která leží ve středu Evropy?

Trochu máte pravdu. Cesta do exotických zemí znamená, že strávíte v letadle spoustu času, musíte přestupovat a v letadle vstřebat nespočet opravdu hrozných filmů. Přesto se domnívám, že je jedno, odkud letíte, odevšad je to daleko. Utvrdí vás v tom údiv a nadšení domorodců, kteří cizinců moc nevidí.

Uvažujete či případně plánujete i cestu na konec světa?

Tu už mám dávno v hlavě. Horší je, že na dobu, kterou chci jet, se z mých přátel nikdo nerozhodl. Jen samotná letenka do Pateepe na Tahiti vyjde na čtyřicet tisíc korun. Jenže já se nevzdávám. Říká se, že to nejkrásnější, co můžeme prožít, je dobrodružství. Kdo se neumí divit a radovat, je mrtvý zaživa. Snad se mi mé velké plány naplní. Nyní se těším, až se mé nohy opět dotknou ostrova jménem Cejlon, na kterém leží Srí Lanka. Těším se na tu obrovskou změnu, jelikož Srí Lanka je skutečně úplně jiný svět. Svět čtyř náboženství, neskutečných lidí i takových, kteří stále žijí pravěkým způsobem života. Jsou to Véddové a najdete je v Národním parku Maduru Oya. Přesně po dvou letech se setkám s malou dívenkou jménem Thakshila, kterou jsem tam hledal po tsunami a adoptoval ji. Našel jsem ji dva dny před odletem domů. V dubnu se tam vrátím znova a 13. a 14. dubna společně oslavíme tamní příchod Nového roku. Opět pojedu za Véddy, prvními obyvateli tohoto ostrova a bude to zcela jiná návštěva, než ta první.

Můžete nám prozradit, v čem bude jiná?

To bych hodně předbíhal. Zatím to vědí jen mí tři spolucestovatelé, a pokud vše dobře dopadne, tak se o tom dočtete v mé připravované knize z cest po tomto ostrově. Půl knihy je napsáno a vybrané jsou i fotografie. Nebude to žádný deníček nebo cestopis, bude to poutavé vyprávění, které každého cestovatele zaujme od první do poslední stránky. Hlavně tam bude popsán život místních i pravěkých lidí, jejich tradice, zvyky. Chci se sejít s vůdcem domorodé komunity Véddů v Dambaně, který se jmenuje Uruwarige Wanniya Vanniyaletho.

Vím, že jste navštívil mnoho zajímavých zemí, můžete některé vyjmenovat?

Řeknu jen některé a začnu Guatemalou, Hondurasem a El Salvadorem. Nejvíce se mi líbilo městečko Antigua v Guatemale, které „hlídají“ tři vulkány a v překladu znamenají Voda, Oheň a Vzduch. Zajímavá byla i Dominikánská republika a pak Keňa. V Keni jsou kouzelná safari, ale i veliká bída. A ta zrovna nepatří k mým oblíbeným atrakcím. Do těch vyšších pater řadím Jávu a Bali v Indonésií. Úplně nejvýše pak Srí Lanku. Z metropolí by si nikdo neměl nechat ujít New York pro svoji neopakovatelnou atmosféru.

Na co, by si člověk při cestování do takto exotických zemí měl dát největší pozor?

Především se nechat řádně naočkovat a mezinárodní očkovací průkaz mít s sebou. V každé zemi platí jiné druhy očkování, ale není problém to zjistit. Velmi důležitá je také dobrá pojistka. Dnes je cestovních pojišťoven dostatek. Stačí si pročíst plnění dané pojistky. Při nepředvídané události se vám náklady vrátí mnohonásobně zpátky. Osobně jsem to zažil předloni na Bali, kde jsem byl týden hospitalizován v denpasarské nemocnici. Mí přátelé odletěli domů a já tam zůstal sám. Díky pojištění za mnou přiletěl zeť a poté lékař pro převoz domů. Cena byla opravdu vysoká.