V klidu na horách v Beskydech připravoval pro své vyvolené kamarády celý itinerář na téměř třítýdenní cestu k protinožcům do Jihoafrické republiky. S cestovatelem Františkem Mamulou (na snímku) z Frýdku-Místku jsme si povídali o nejjižnějším místě Afriky, kde žijí lidé několika národností i barev pleti, kde je úžasná příroda. Podle cestovatele se o této zemi ne nadarmo říká a tvrdí, že je to svět v jedné zemi.

Vaše minulé cesty se střídaly směrem na západ a poté na východ. Ta, na kterou už za pár dnů vyrazíte, vede na jih. Cože ta změna?

Ono nejde ani tak o změnu. V Africe jsem byl vícekrát, ale dojet až na samotný cíp jižního kontinentu k Střelkovému mysu, kde se setkávají dva oceány, mě lákalo už při mistrovství světa ve fotbale, které Jihoafrická republika pořádala v roce 2010, ale nevyšlo to.

Fotbalové mistrovství je už minulostí a mě spíše zajímá, co všechno máte v plánu v této „duhové zemi" navštívit a vidět…

Už to, že do Johannesburgu poletíme Airbusem 380, bude určitě zážitkem. První cesta povede na safari, do nejstaršího Národního parku Kruger, pak v severní části Dračích hor navštívíme třetí největší kaňon světa Blyder River Canyon. Poté se vrátíme do Johannesburgu, odkud pojedeme vlakem do Kapského Města. Není to sice varianta nejrychlejší, ani nejlevnější zato si v klidu vychutnáme ubíhající krajinu. Nejdříve od pyramid hlušiny z diamantových dolů přes polopouště Great Karoo, kapské vinohrady až pod Stolovou horu a budeme moci porovnat tamní cestování vlakem s tím u nás.

Tamní jižní pobřeží vytváří nádhernou mozaiku pláží s kouzelnou Garden Route Zahradní cestou a spoustou jiných atrakcí. Prozraďte něco, co byste rádi viděli?

První dny pobytu chceme věnovat jak Kapskému Městu, kterému patří přívlastek jednoho z nejkrásnějších měst na světě, tak Stolové hoře, mořskému akváriu a botanické zahradě. Při výletu po mysu Dobré naděje půjdeme určitě dělat společnost tučňákům a tuleňům. Jeden celý den prožijeme v Národním parku Tsitsikama, kde je také největší bungge jump na světě měřící 216 metrů. O skoky je zde údajně veliký zájem, ale já předem prohlašuji, že do toho nejdu. Věřím, že v Port Elizabet budeme mít štěstí na tamní malé bílé lvíčata a ve vesničce Elim, kterou utvářeli moravští bratři, uděláme krásné záběry doškových střech a domků ve stylu selského baroka z nejjižnějšího cípu Afriky a také z místa, kde se potkávají vody Indického a Atlantského oceánu u Střelkového mysu. V Oudtshoornu, který je hlavním městem pštrosů na světě, navštívíme některou z farem těchto největších nelétavých ptáků. V minipivovaru Birkenhead Brewery ochutnáme tamní pivo a na poslední den pobytu jsme si nechali návštěvu vinic na svazích Stolové hory a výrobnu sýrů.

Co říkáte na tamní kriminalitu, bezpečná země to zrovna není? A co po zdravotní stránce jako je očkování, antimalarika, vysoká sluneční aktivita a podobně…

Tamní bezpečnostní situace příznivá není, ale řekněte mi, kde je. Ať jsem byl na Bali, v Keni, El Salvadoru a řadě jiných zemí, všude nějaké to nebezpečí prostě hrozí. Proto je třeba mít na zřeteli, co, kdy a kam můžu. Vyhnout se čtvrtím hlavně v Johannesburgu a možná i v Kapském Městě. Zdravotnictví je v JAR na vysoké úrovni. Nehrozí zde žádné nakažení. Stačí dodržet hygienu, doporučovaná očkování a vzhledem k vysoké aktivitě slunečního záření používat krémy s vysokým ochranným faktorem a mít pokrývku hlavy.