„To víte, že chodíme každý rok. Prohlížíme si všechno možné. Je to krásné, líbí se mi, jak se zapojují ty děti. Nádhera. Za našich mladých let to tak krásné nebývalo," uvedla šestašedesátiletá Ludmila Dětská, která přišla s manželem už v sobotu. Žena se do hlasování zapojila. „Exponáty jsou očíslované. Vybírala jsem podle barvy, já mám ráda zelené," smála se Ludmila Dětská.

Člen výboru a hospodář fryčovické organizace Stanislav Matula připomněl, že spolek funguje 55 let a má asi 130 členů. „Do příprav, které začaly ve středu, se zapojil celý patnáctičlenný výbor, ale hlavně dvě členky – Božena Vidličková a Ludmila Dvorská. Dalo by se říct, že to jsou hlavní aranžérky," shrnul Stanislav Matula. „Letos poprvé je zde i expozice fryčovických včelařů," doplnil. Tradiční výstava podle něj každoročně láká v průměru šest let lidí. „Obyčejně se koná v dušičkovém období. V posledních letech je to tady, v rekonstruované faře, a je to blízko hřbitova. Trochu nás ale ovlivňuje počasí, máme trochu obavy, že nás tolik lidí nenavštíví," poznamenal hospodář fryčovické organizace. V sobotu měl ale radost z příjezdu autobusu z družební obce Stráňavy. „Vzájemně se navštěvujeme při výstavách a různých večírcích," shrnul dvaasedmdesátiletý zahrádkář Jan Popek.

Výstavu si nenechal ujít ani jednašedesátiletý Jiří Opluštil. „Naši zahrádkáři jsou šikovní a bezvadní. Určitě jsou pracovití a aktivní, mně se to líbí. Když člověk potřebuje, tak i poradí. Já mám samozřejmě svou zahrádku, ale členem organizace nejsem," řekl Jiří Opluštil. „My se všichni známe. Je to příležitost sejít se a probrat ty problémy kolem zahrádky. Obejdu si všechno, poptám se, jaký byl rok, je to spojeno i s tím ,pokecem´, to je jasné," pravil Jiří Opluštil.

Na návštěvníky čekaly domácí koláče. „Je jich hodně. Peklo se od středy," smála se Milada Matulová, která se společně s několika kolegyněmi postarala o občerstvení. „Koláče máme na výstavě asi druhým rokem, předtím bývaly buchty," dodala. To, že výstava je v obci vždy velkou událostí, tvrdily i Kateřina Matušková a Jana Sukeníková. První návštěvníkům nabízela pletené a háčkované věci, druhá si v prodejním koutku připravila keramiku i kytice.

„Počet našich členů se zvyšuje, mladí se angažují," prohlásil člen výboru Jan Popek. Členem fryčovické organizace je třeba Petr Špaček z Brušperku, jenž mimo jiné vystavil pět odrůd jablek. „Určitě jsem pyšný na Spartany. To je výborné jablíčko o Vánocích, strašně slaďoučké," vyprávěl Petr Špaček, jehož dědeček František Volný patřil mezi zakládající členy fryčovické organizace.