Při jedné z potyček teenagerů skončil mladík, který se jí účastnil, v bezvědomí. „Říkají si Frýda-Gang a to, co dělají venku i uvnitř Frýdy, je úděsné. Nebavíme se o partičce deseti patnácti lidi. Je jich tam třeba i padesát,“ tvrdí Hana Kubáňová z Frýdku-Místku.

Monika Fialová byla při setkání s omladinou podle svých slov otřesená. ‚Samí puberťáci. Řvali po sobě z jednoho konce chodby na druhý, pobíhali a vráželi do lidí, házeli po sobě bundy a mikiny. Holky se chovaly hůře než kluci. Já taky nebyla v pubertě svatá, ale toto opravdu ne. Nevychovaní, bez zábran a studu,“ popsala návštěvnice centra.

Fotbalisté Frýdku-Místku v akci.
ANKETA DENÍKU: Nejoblíbenější fotbalový klub v okrese Frýdek-Místek? Zvolte ho!

Deník se na místo vydal s hlídkou strážníků. Když ji teenageři spatřili, zavládlo ticho, jen sem tam kdosi špitl: „Dobrý den“. Bavit o svých aktivitách v nákupním středisku, o to nejevili zájem. Zaměstnanci prodejen tvrdí, že výtečníky jedněmi dveřmi vykážou a oni se druhými vrátí. „Pomalu nemůžeme ven ani vchodem pro personál, protože tam posedávají taky, jsou opilí a sprostí,“ zaznělo od prodavaček.

Manažerka Frýdy Petra Rakovská potvrdila, že s omladinou jsou v obchodním centru problémy. „Celorepublikově se obchodní centra stávají pro určité skupinky prostředím, kde tráví většinu volného času. Nezřídka se zde vyskytují drobné bitky, hlučnost, vulgarity, požívání alkoholu, ničení majetku. Nedodržují návštěvní řád a vůbec zásady slušného chování,” zmínila Petra Rakovská. “Policisté a strážníci jsou u nás v posledních dvou týdnech na denním pořádku. Dříve tomu tak nebylo a městská policie nechtěla chodit dovnitř a říkala, že nemůže přijet z kapacitních důvodů. Až po našem apelu se situace i přístup městské i státní policie o něco zlepšil,” popsala.

Arogantní, bez respektu 

I po ztotožnění jsou však mladiství velmi arogantní, nemají respekt k ochrance ani policii a nejpozději další den se vrátí, líčí manažerka. Při posledním zásahu byli někteří teenageři přistiženi opilí, o čemž byly informovány jejich rodiny. „Ale ti stejní výtečníci se ve Frýdě ukazují dál,” dodala Rakovská.

Míní, že jde o problém, který by měla řešit také samospráva města. Centrum jedná se zástupci magistrátu z odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality. Odehrálo se také setkání se zástupci odboru sociálních služeb, oddělení sociální prevence a oddělení sociálně-právní ochrany dětí. “Musíme se shodnout na jednotném postupu, koordinovat ho, o situaci se vzájemně informovat. Ale to se nyní neděje,“ tvrdí Petra Rakovská.

Frýdlantský jez.
Otužilci ve Frýdlantu mají premiéru. U řeky nebude chybět sauna

Radnice ve Frýdku-Místku uvádí, že „cílí na zvýšení bezpečnosti“ ve Frýdě a jejím okolí. „Řešíme srocování mládeže. Skupinky jsou vulgární, v mnoha případech došlo k porušování občanského soužití, napadání i konzumaci alkoholu,“ potvrdila stav věcí mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová. Radnice apeluje na rodiče i školy a k řešení situace se snaží přispět i tím, že městská kamera u centra zabírá širší prostor.

Samotné vedení centra přijalo několik opatření. Od posílení ostrahy přes nová technická řešení. S městskou policií se domluvilo na instalaci bezpečnostní kamery na budově OC, wifi ve společných prostorách je vypnutá dlouhodobě a od dubna plánuje zpoplatnění WC. Uvítalo by spolupráci nízkoprahových zařízení a hlavně rodičů.