Technické služby města ohlásily zahájení jarního úklidu na pondělí 18. března.

„Čety se zaměří na cesty, chodníky, lávky, schodiště či žlaby a budou se postupně pohybovat od sídliště Růžový pahorek, Jiráskovo, Bezručovo, Riviéra, Slezská, Anenská, K Hájku, ČSA, Nad Lipinou, Lesní po Dolní kolonie. Očista nemine ani autobusové trasy a lávky i schodiště mimo sídliště. Současně se uklidí v místních částech od Lískovce, Zelinkovic-Lysůvek, Chlebovic, Skalice až po Panské Nové Dvory,“ upřesnil představenstva předseda technických služeb Vladimír Macura.

Ještě tento měsíc, jak informoval, dojde i na jarní vyhrabávání trávníků.

Hejtman Jan Krkoška bude u soudu stát na straně obžalovaných.
Hejtmana MS kraje Jana Krkošku z hnutí ANO čeká soud. Čelí závažné obžalobě

„Dnes jsme začali v ulicích Škarabelova, Tylova a Gogolova. Úklid probíhá ručně i strojně,“ přidala se Monika Legerská, mistrová úklidových čet.

Na sídliště v okolí frýdecké katedrály dorazili metaři, čisticí vůz a dva kropící automobily. Plus hlídka strážníků rozdávající pokuty motoristům, kteří tu přes upozornění na čištění ulic nechali stát auto. Blokové čištění bude postupovat ulici po ulici: „V týdenním předstihu se v nich objevují cedule s termínem a upozorněním, že po dobu prací platí v lokalitě zákaz stání.“

Stožáry vysokého napětí, 18. března 2024, Vyšní Lhoty.
Stožáry od Prosenic až do Nošovic. Vine se nová trasa zvlášť vysokého napětí

Druhou sezonu slouží pracovníkům technických služeb samosběrný čistící stroj, největší ve vozovém parku. „Je určen zejména k zametání nejhrubších nečistot, například zbytků posypových materiálů po zimní údržbě či asfaltu po frézování. Při loňském jarním úklidu se osvědčil,“ popsal Vladimír Macura s tím, že nasadili i velký vysavač na drobné nečistoty.

Ten by se měl objevit i na pěších zónách a v historických částech Frýdku-Místku, jelikož je ideální na likvidaci menších odpadků a smetí včetně cigaretových nedopalků.

Uklízejí i bezdomovci 

Vyzbrojeni chňapkami, rukavicemi a dostatečným počtem pytlů na „smetí“ vyrazili od azylového domu Bethel na putovní úklid ještě před technickými službami frýdeckomístečtí bezdomovci.

„Už v úterý 12. března proběhla další série pravidelných úklidů v rámci projektu Stravenka F≈M, kdy za půlhodinu práce mají lidé bez domova nárok na padesátikorunovou poukázku na jídlo. Výsledek? Zejména v okolí místecké stanice technické kontroly nasbírali dvacet pytlů odpadu,“ sdělil sociální pracovník Partik Dujka.

Zdroj: Radek Luksza

Pětici zájemců v úterý 19. března ráno vedl na další pochůzku ulicemi.

„Zájem je velký, mám seznam lidí a v něm také náhradníky. Půjdeme směrem k Ledu, kde je Myší díra pod Beskydskou ulicí, okolo restaurace Vřesanka a mostku k hlavnímu tahu přes město. Cíl je u bývalé restaurace U Čecha, kde bývá nepořádek, zkontrolujeme tam i park,“ zmínil Patrik Dujka.

„Bohužel jsem v situaci, kdy se mi blíží nástup výkonu trestu a práci za těchto okolností neseženu. Každá koruna je ale dobrá, tak jsem tuto pracovní příležitost vzal,“ nechal se slyšet Libor Tomica, který se ve Frýdku-Místku připojil k úklidu za stravenky.

Při pohledu na to, co s kolegy našel a sbíral, si nebral servítky. Pak poznamenal: „Město je zasypané odpadky. Jsem rád, že můžu přiložit ruku k dílu. Žijeme tu, tak proč to tady všechno vyhazujeme?