„Pokračujeme, protože chceme stát při protestujících v celé Evropě. Není nám lhostejno, co se děje u nás ani v okolních zemích. Dneska je to hlavně o tom, abychom se potkali, zdůraznili ty problémy, které existují, a ukázali, že při sobě stojíme,“ popsal jeden z pořadatelů. Stál pod zvednutým ramenem nakladače, na kterém ve větru vlály vlajky několika unijních států.

Převažovaly české, ty byly všude, kam se člověk podíval. Na transparentech hlásaly nápisy „Boj za české zemědělství“, „Zelené úhory = hlad“, „Méně byrokracie“ či „Už i podhůří Beskyd přichází o chovy ovcí“.

V místě sesuvu půdy na obchvatu Frýdku-Místku hlídají a zajišťují opěrnou stěnu, 2.2.2024.
Řidiči, pozor. Na obchvatu Frýdku-Místku je snížená rychlost kvůli opěrné stěně

Farmáři a rolníci se v úterý v Horních Tošanovicích sesedli uprostřed „vozové hradby“ svých traktorů a jiných zemědělských strojů, podávala se zelňačka a pečené klobásy, naléval horký čaj. Spousta jich vzala s sebou partnerky s dětmi – ty obdivovaly krávy, ovce a dva chrochtající čuníky.

Idylickou atmosféru ovšem protestní setkání postrádalo.

„Neustále nás zatěžuje více byrokracie, přidělává nám to práci a místo, abychom byli na polích, tak děláme papíry,“ nechal se slyšet jeden z účastníků. Další přidávali, že se jim vůbec nelíbí nastavený systém tuzemského zemědělství a obviňovali vládu, že pro jejich odvětví nic nedělá. Nadávalo se také na dotační politiku či nízké výkupní ceny komodit, které tuzemští zemědělci pěstují.

Občerstvení U Bačů ve Frýdlantské ulici zachovalo klasický ráz "hladových oken". Frýdek-Místek, 1. 2. 2024.
Frýdek-Místek, U Bačů, hladové okno jako z devadesátek. Jedno z posledních

Podpořit farmáře dorazil i zvěrolékař: „Já poskytuji veterinární služby sedlákům a většinu znám osobně. Nemají peníze a musím teď jezdit poměrné velké vzdálenosti, abych se uživil. Nemůžu jim fakturovat vysoké částky.“

Zda budou protesty pokračovat, nedokázali organizátoři v úterý říci. Neumí ani odhadnout vývoj v oblasti svého podnikání. „Stále čekáme na nějaké změny,“ odpovídali.