„Na otázku, pro koho jsem hlasoval, musím smutně krčit rameny. Neexistence možnosti elektronické volby handicapuje všechny ty, kteří se v cizině nenacházejí na dohled ambasády ČR a jsou to povětšinou lidé, kteří od nikoho na nic nečekají, zodpovědně si sami nesou životní břímě na vlastních ramenou,“ poznamenal.

Je podle něho otázkou na ústavní právníky, zdali toto „nedobrovolné vyloučení skupiny občanů z jejich zákonného práva volit, nečiní v tuzemsku jakékoliv volby neplatnými“.

close Alexander Mosio na Novém Zélandě, 15. 1. 2023, info Zdroj: se souhlasem A. Mosia zoom_in Alexander Mosio na Novém Zélandě, 15. 1. 2023, Ačkoliv tedy nevolil, jak Alexandr Mosio upozornil, volby přesto sledoval bedlivě a po prvním kole sdílel dva negativní pocity a jeden pocit pozitivní, byť rovněž s poněkud smutným vyzněním). „Není dobré, že dvaatřicet procent elektorátu nechávají volby v klidu i při fatálním ohrožení dnes již tak značně pošramocené pověsti Hradu. Stejný je i výsledek voleb, byť je ve hře ještě druhé kolo. Procenta, jež získala osoba AB, je alarmující a dává jí zcela nezasloužený mandát, byť nevyhrála. Ukazuje totiž na procenta spoluobčanů, kteří dílem na něco od někoho čekají – a je jim jedno, že je to bytostný predátor – a kteří dílem záměrně škodí republice v její politické orientaci,“ uvedl Mosio.

Prezidentské volby označil za napínavé, které avizovaly více lidí k účasti. „A tohle bylo pozitivním důsledkem absurdní ambice osoby AB,“ vzkazoval z novozélandského města Auckland umělec z obce Baška. Od místních zatím nezískal nijak zásadní rozbory českého hlasování o budoucím prezidentovi. Protinožci nejvíce zmiňovali kariéru Petra Pavla v obranném paktu NATO a populismus, ovlivňování důchodců či majetkové poměry miliardáře Andreje Babiše.

„Česko je zřejmě příliš nepatrná velmoc, aby zaujala konzumenta zpráv na Novém Zélandě,“ doplnil Mosio. Tento šestašedesátiletý umělec o sobě uváděl, že je „za štaflemi“ již pět desetiletí, patří k zakládajícím členům Klubu výtvarníku Frýdek-Místek a pořádá se spolkem Rosenfeld přehlídku Beskydský Montmartr – Den lásky k výtvarnému umění.