Technický stav budovy ve Střelniční ulici, kde je hasičská stanice, již nevyhovoval a bylo nezbytné přistoupit ke kompletní rekonstrukci, včetně výměny veškerých vnitřních instalací. „Celková rekonstrukce objektu byla velmi důkladná a náročná. Součástí byly řady demolic, například původních garáží, přístavků, opěrných stěn a také i vnitřního schodiště. Následovala řada přístaveb a stavebních úprav. Těch se dočkal i venkovní areál, kde jsme zbudovali sklady, výjezdové plochy, stání pro osobní automobily a tréninkové dráhy pro hasičský sport,“ uvedl Jiří Kajzar, náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a životní prostředí.

Ten také dodal, že během rekonstrukce odhalili jistou kuriozitu. „Tou byla skutečnost, že budova stála od doby svého vzniku na cizí kanalizační přípojce,“ dodal Jiří Kajzar.

Požár pily v Chlebovicích, červen 2023.
Ve frýdeckomísteckých Chlebovicích hořela pila, škoda půl milionu

Díky rekonstrukci mají nyní vnitřní prostory stanice multifunkční využití. Objekt může být využíván jako zázemí krizového štábu a poskytnout nouzové ubytování v době událostí způsobených živelnými pohromami, určité místnosti mohou být nadále využívány jako volební nebo jako profesionálně vybavené školicí. Rekonstrukce budovy vyšla na 74,5 milionu korun, městu se podařilo získat dotaci ve výši zhruba 3,03 milionu korun z Národního programu Životní prostředí a výzvy Energetické úspory veřejných budov.

Dobrovolní hasiči zároveň převzali nový vůz, který nahradil nejstarší zásahové vozidlo frýdeckých hasičů CAS32 T815 6x6, vyrobené v roce 1989. Nový typ velkokapacitní cisternové automobilové stříkačky CAS30 Tatra 815-7 jednotce pořídilo kvůli zamítnuté dotaci město ze svého rozpočtu, a to za necelých 10 milionů korun.

FUBI Shop na Čeladné v Beskydech nepotřebuje obsluhu - 9. června 2023.
Republikový unikát v Beskydech, nonstop prodejna funguje bez obsluhy

Velitel JOP Frýdek Radim Lojkásek ocenil, že rekonstrukcí zbrojnice došlo k zajištění lepší akceschopnosti jednotky, byly vyřešily se problémy s ustavením a výjezdem techniky a došlo k rozšíření a zkvalitnění zázemí pro jednotku. „Rád bych poděkoval vedení města a zastupitelstvu. Pro jednotku je tato rekonstrukce jednoznačným posunem vpřed. Po modernizací se zbrojnice vyrovná leckteré stanici profesionálních hasičů. Novým vozidlem budeme schopni zkrátit dojezdový čas a zkvalitnit řešení mimořádných událostí za použití moderních technologií,“ vyzdvihl Radim Lojkásek.

„Sbor dobrovolných hasičů Frýdek je v nejvyšší kategorii dobrovolných hasičů, má velmi dobré jméno i pověst a je srovnatelný s profesionály. Jejich práce je nadmíru důležitá a jsem nesmírně rád, že ji nyní mohou vykonávat v komfortním zázemí a s kvalitní výjezdovou technikou. V důsledku to znamená zase o krok kvalitnější služby občanům města i širokého okolí v oblasti bezpečnosti,“ podotkl primátor města Frýdku-Místku Petr Korč.

Výjezdy JPO II Frýdek jsou přímým propojením řízeny a koordinovány z Integrovaného bezpečnostního centra v Ostravě v rámci IZS. Objekt je zároveň napojen na pult centralizovaného ochrany městské policie.