Jabloň Skalická hrabůvka ve frýdecko-místecké městské části Skalice postoupila spolu s dalšími jedenácti stromy z celé české republiky do letošního finále ankety Strom roku, kterou pořádá program Strom života Nadace Partnerství. Dvanáctka finalistů se do ankety probojovala v konkurenci 109 návrhů.

Veřejnost bude moci pro „svůj“ strom hlasovat od 1. srpna do 10. října. Už dnes, v pátek 27. června ve 13 hodin, se ale u skalické jabloně – finalistky sejdou zástupci pořádající nadace s těmi, kteří strom do soutěže navrhli.

„Bude to příležitost, jak se potkat u obdivuhodného stromu, který postoupil do finále, dozvědět se o něm něco více přímo od těch, kteří ho navrhli, nebo se setkat s pořadateli ankety,“ vysvětlila koordinátorka ankety Pavlína Binková z Nadace Partnerství.

„Ankety o nejsympatičtější strom probíhají už od roku 2002. Vloni se do hlasování zapojilo přes šedesát tisíc lidí a Moravskoslezský kraj ve finále zastupovala Lípa ve Velké Polomi,“ dodala.

Jen z Moravskoslezského kraje bylo letos do ankety nominováno třináct stromů. Mezi dvanáct finalistů však nakonec porota zvolila Skalickou hrabůvku, stařičkou jabloň rostoucí na soukromé zahradě pana Skotnici. Žáci a vyučující ze skalické základní školy, kteří jabloň nominovali, odhadují její věk až na 400 let a uvádějí, že se jedná o původní místní odrůdu ovocného stromu.

„Praprapra-děd Ignác Skotnica se nejen věnoval vysazování ovocných stromů na své zahradě, ale také sousedům věnoval zdarma plaňky a v období Vánoc obdarovával nadílkou ovoce chudé děti a rodiny,“ napsaly děti v návrhu.

„Osudy dvanácti letošních finálových stromů, které po náročném rozhodování i bouřlivé debatě zvolila patnáctičlenná porota, poukazují na úzké sepětí lidí a stromů, mnohdy také významně odrážejí dějiny uplynulých staletí. Tvoří je čtyři lípy, dva duby, buk, borovice a v historii ankety výjimečný počet ovocných stromů: dvě hrušně, jabloň a oskeruše.“ pověděla Pavlína Binková.

O dalším postupu finalistů už bude rozhodovat veřejnost.

Hlasovat bude možné od 1. srpna do 10. října pomocí hlasovacích archů nebo dárcovských SMS zpráv ve tvaru DMS STROM1–12 odeslaných na číslo 87 777. Vítězný strom bude slavnostně vyhlášen 17. října na Koncertu pro stromy, kde vystoupí skupina Jablkoň a Jaroslav Svěcený. Více informací o anketě Strom roku je možné najít i na internetových stránkách s adresou www.stromzivota.cz.