Místo s ohništěm u cyklostezky na frýdeckém břehu kousek za soutokem Ostravice a Morávky obsadili lidé bez přístřeší před dlouhou dobou, vegetovalo jich tam tolik, že se místo stal ostudou města.

Podívejte se, jak tábořiště bezdomovců vypadalo dříve

Bezdomovci tábořili ve Frýdku-Místku jak přímo v pozůstatcích kamenného altánu či za ním, tak na druhé straně blíže k vodě pod stromem ve stanu. Frýdeckomístečtí obyvatelé na ně byli zvyklí, někteří uváděli, že jim tam nevadí. Další konstatovali, že bezdomovci po kolemjdoucích nepokrytě "somrovali" peníze a neváhali dokonce říci si o konkrétní částku.

Lokalita centrální park U lávek, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 3. díl. Centrální park obsadili bezdomovci

Sami obyvatelé lokality brali svou situaci s nadhledem i humorem, dělali si například legraci z plánů města, aby sociálně nejslabší pracovali za stravenky: "Vyměníme je u Vietnamca za cigarety a flašku!"

Na radnici došla trpělivost

Radnici došla trpělivost a začala jednat. „Provizorní místo pro srocování i noclehy bezdomovců – už tohle samo o sobě není v souladu s provozním řádem altánu. Na cyklostezce za úřadem práce žádné z doposud přijatých opatření nevedlo ke zlepšení stavu místa ani okolí. Lidé bez domova zde pod vedením terénních pracovníků posbírali sice několik pytlů odpadu, ale situace se nezměnila,“ popsala Jana Musálková Jeckelová, mluvčí frýdeckomísteckého magistrátu.

Ten vzkázal, že altán nechá zbourat a bezdomovce "vystěhovat". Když tam v lednu nastoupily technické služby, žádného z obyvatel už tam nezastihly. Aby se daly kamenné kvádry z této stavby dále využít, rozebíralo se opatrně, vhodný materiál se skládal na palety, balil a odvážel. Terén pak zarovnala mechanizace.

Paskovský zubař už má kapacitu plnou, bral jen dočasně, 15. 2. 2024.
Zubař na Frýdeckomístecku přijímal pacienty. Stomatolog čelil doslova vlně zájmu

„Altán byl poničen lidmi bez domova, kteří možná i rozebrali jeho střechu, a přebývali v něm. Takže již neplnil původní funkci. Navíc k nám docházely stížnosti občanů na chování bezdomovců a také na nepořádek, který po okolí dělali,“ upřesnil náměstek frýdeckomísteckého primátora pro dopravu a silniční hospodářství Miroslav Bártek.

Magistrát sice za úřadem práce vyřešila sice problém s lokalitou, ale nikoli s bezdomovci, kteří se přestěhovali jinam. Prázdný prostor po jejich tábořišti časem zaroste zelení. Město tady nic nového nenaplánovalo.