„Návštěvníci z toho altánku, který se rušil, paní M, pan K., pan S. a pan M., že?“ konstatovala hlídka přivolaná na kontrolu k budově. Lidé bez přístřeší si tady vybudovali něco jako noclehárnu, kterou jim ovšem městská policie nařídila obratem zlikvidovat a odebrat se někam jinam.

Zemědělská farma, 16. února 2024, Těrlicko.
Zemědělec nedaleko Beskyd. Proč teď protestuje

„V klidu, však se domluvíme,“ nechal se slyšet jeden z bezdomovců balící si batoh, pytle a kartonové krabice. Jen jeho partnerka namítala cosi o povolení pořizování audiovizuálních záznamů, že prý je advokátka… Sama si podle svých slov vybrala squatterství (obsazování opuštěných a nevyužívaných budov a pozemků - pozn. red.). Tento život následně zhodnotila: „A je to super!“ K altánku u cyklostezky si prý chodila k ostatním bezdomovcům vařit jen jídlo a jinak bydlela ve stanu na haldě – kopečku v sousedství.

HHC nabídka ve Frýdku-Místku, únor 2024.
Kontroverzní automaty s HHC ve Frýdku-Místku končí. Nabídku měly širokou

„I squatteři mají třídit odpad!“ dočkali se poučení od strážníků bezdomovci vyklízející své další „nocležiště“ u soukromé budovy. Prostory opustili poté, kdy si s hlídkou navzájem popřáli hezkého dne. „Není to jedno?“ odvětili na dotaz, kam se v únorovém sychravém dni vypravují.

„Je jich tady spousta,“ poznamenal k lidem bez přístřeší městský policista před odjezdem jejich služebního vozu. Další frýdecko-místečtí obyvatelé tvrdili, že bezdomovci ve městě jsou nepřizpůsobiví: „Je jim to úplně jedno, co dělají a kde přebývají, hlavně, jak mají kde strčit suchou nohu.“