Město v objektu plánuje vybudovat centrum pro děti a mládež. Nákup historické budovy z roku 1899 schválilo 23 zastupitelů ze 41 přítomných, včetně části opozice. V objektu má po rekonstrukci sídlit Volnočasové středisko Klíč, městská příspěvková organizace, která dětem a mládeži nabízí širokou paletu kroužků, táborů a dalších aktivit.

„Doslova jsme chytili poslední šanci záchrany Českého domu. V případě, že by jej získal soukromník, mohl by ho nechat zbourat nebo zcela přestavět, na což bychom neměli žádný vliv, protože budova není památkově chráněná. Naší tendencí je zachraňovat budovy s významnou historií. Navíc budeme mít jedinečnou možnost spravovat souvislý pás městských objektů od budovy knihovny až po budoucí galerii Záložna. Zároveň máme jasnou vizi smysluplného využití objektu Českého domu. Chceme jej opravit a nabídnout dětem pro jejich volnočasové aktivity,“ vysvětlil primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Čtěte také

Současné sídlo organizace SVČ Klíč, která patří svým rozsahem činnosti k největším volnočasovým střediskům v České republice, je v nevyhovujících prostorech.

„Klíč působí v několika městských budovách a další prostory si pronajímá. Nové sídlo v Českém domě bude bezbariérové a upravené na míru, organizaci se tak vyřeší spousta každodenních potíží a bude se moci ještě více soustředit přímo na děti. Další velkou výhodou je těsné sousedství parku Sady Bedřicha Svobody, který dětem nabídne další možnosti venkovních aktivit,“ sdělil náměstek primátora pro sociální péči, sociální služby a zdravotnictví, protidrogové aktivity a prevenci Marcel Sikora (SPOLU).

Původní cerna byla 25 milionů

Původně byla nemovitost s pozemky nabízena v dražbě za 25 milionů korun, avšak první posudek města vyčíslil jejich hodnotu na 22,6 milionu. V druhé dražbě byla cena snížena na 22,5 milionu korun, město ale nepřihodilo.

„Nevzdali jsme se, nadále jsme jednali s vlastníkem a dostali jsme nabídku na přímý odkup za 21 milionů. Nechali jsme si udělat aktuální odborný odhad, který ocenil Český dům na 18,3 milionu korun. Jednali jsme dále a došli k nejnižší možné a kompromisní kupní ceně 19,9 milionu, za kterou Český dům koupíme. Naše město přišlo o celá historická jádra v důsledku socialistického bourání v 70. letech. Bylo proto velmi důležité Český dům zachránit,“ potvrdil náměstek primátora pro investice, finance a rozpočet, útvar hlavního architekta a majetkoprávní vztahy Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Původně Německý dům sloužil jako nové středisko místeckých Němců. Nacházely se v něm zdobené sály, divadelní pódium, knihovna a další místnosti využívané k bohatému kulturnímu životu obyvatel. Po 2. světové válce byl přejmenován na Český dům. V současné době je areál silně zanedbaný a zdevastovaný. Spolu s nabytím nemovitosti budou smírem ukončeny všechny nejasnosti okolo pozemků v parku. Náleží k nemovitosti a částečně je využívá město, naopak pozemky města jsou využívány vlastníkem Českého domu.

ANKETA


Nahrává se anketa ...