„Právo užívat toto hrobové místo nezaplacením skončilo,“ stojí na tabulce před každým takovým. Frýdeckomístecké technické služby vlastníkům vzkazují, že když se o ně do tří let nepřihlásí a neodstraní je, bude s nimi nakládáno „jako s věcí opuštěnou“ dle občanského zákoníku. Upozornění jsou z let 2017 a 2018.

Kavárny ve Frýdku-Místku, koláž.
FOTO, VIDEO: Kam ve Frýdku-Místku na dobré kafe? Toto je TOP 6 kaváren ve městě

„Hrob bez majitele může být zrušen až tehdy, kdy vyčerpáme veškeré zákonné možnosti vedoucí k nalezení majitele a byl dodržen postup v souladu s příslušnými právními předpisy. Je to vždy velmi citlivá věc, prověřování trvá řadu let. Pokud jsou naplněny všechny zákonné podmínky pro zrušení hrobového místa, město postupuje v souladu s platnou legislativou,“ řekla Deníku mluvčí frýdeckomísteckého úřadu Jana Musálková Jeckelová.

Lískovecké „nezaplacené“ hroby jsou zejména v západní části hřbitova a tvoří vlastní pochmurnou enklávu, z některých jsou znát holé kameny, jinde trčí se země železná tyč, vedle je celý náhrobek pod listím, u dalšího (asi dětského) zůstávají andílci.

Jak dobře znáte hřbitovy na Frýdeckomístecku? Máme pro vás dušičkový kvíz

„Podle správců i na hrobech, kde není vlastník znám, se občas objeví svíčka, kytička, někdo je třeba uklidí, může to být nějaký příbuzný, kamarádi a podobně. A dělají to, aniž by k místu měli uzavřenou smlouvu,“ vyvrací mluvčí magistrátu Frýdku-Místku mínění, že tyto místa posledního odpočinku musí být o Dušičkách pochmurná.

Největší pohřebiště ve správě Frýdku-Místku je na východním konci města u Dobré, takzvané centrální a má za sebou velkou rekonstrukci i rozšíření. Opuštěných hrobů tu ale evidují celkem 117. Včetně těch s vysokými náhrobky často německých rodin.

Pneuservisy ve Frýdku-Místku před přezouvací sezonou, 10. 10. 2023.
PŘEHLEDNĚ: Za kolik ve Frýdku-Místku a okolí přezujete? Zima se blíží

Z města vzkazují, že postup u takovýchto hrobů je následující: Zničené nebo nepoužitelné přijdou zklikvidovat podle zákona o odpadech, pokud mají ještě nějakou hodnotu a využití, nabízejí se zájemcům do dražby k prodeji. „Pokud se hrobové zařízení prodá, uzavře se nová nájemní smlouva s novým vlastníkem. A když ne, zlikviduje se opět podle zákona o odpadech a prázdné místo může získat další do pronájmu zájemce,“ dodává mluvčí.