Jak pro Deník uvedl frýdecko-místecký magistrát, dlouhodobě žádanému a připravovanému zkultivování místa předcházely komplikace majetkové povahy i prováděná rekonstrukce kanalizace. Plánované úpravy se dotknou zpevněných ploch i zeleně. Asfaltová plocha je popraskaná a plná nerovností, nedostatečná je také zeleň a mobiliář. Město do příprav plánů zahrnulo i místní obyvatele a podnikatele," uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

Ilustrační foto.
Řidiči, pozor. Novinka v dopravě na Hlavní třídě ve Frýdku-Místku, budou další

„Plánované změny jsme formou dotazníků projednali také s občany a zapracovali jsme jejich požadavky. Odstraníme nevzhledný asfalt a nahradíme jej dlažbou, upravíme chodník, který bude veden úhlopříčně, a pustíme se do zeleně a vysadíme novou stromovou alej, která v horkých dnech poskytne potřebný stín,“ nastínil plánované změny náměstek primátora pro investice, finance a rozpočet, útvar hlavního architekta a životní prostředí Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Bývalý kulturní dům spravuje soukromý vlastník. Prostor před budovou je frekventovaným místem, které působí a funguje jako malé náměstí. Rekonstrukci dlouhodobě brzdila existence stánku v soukromém vlastnictví.

Hukvaldy, ilustrační foto.
Tipy na víkend v kraji. Na Frýdecko-Místecku obléhání hradu či horské výšlapy

„Cílem radnice je nemít stánkový prodej ve městě. Jde o nefér formu podnikání, protože živnostníci v kamenných prodejnách jsou vedle stánků v nevýhodě kvůli placení nájmů. Bereme v úvahu také estetičnost stánků, která je na nízké úrovni. Chceme, ať forma prodeje odpovídá standardům 21. století, to znamená vzhledově příjemné kamenné obchody s odpovídajícím mobiliářem a zelení v okolí, celkově povýšení veřejného prostoru,“ dodal náměstek primátora Jiří Kajzar s tím, že po úpravách prostranství by fasády svých prodejen mohli zvelebit také živnostníci.

Nehoda v Sedlištích - neznámý pachatel zranil posádku a ujel.
Silniční pirát na Frýdecko-Místecku. Zranil posádku v protisměru a ujel

Díky dohodě s majitelkou soukromého pozemku se stánkem, který bránil části úprav, je připravovaná směna pozemků mezi městem a majitelkou tak, aby úpravy mohly být provedeny.

Aktuálně město připravuje projektovou dokumentaci pro provádění stavby. V letošním roce budou zahájeny připravné stavební práce. V hrubém odhadu se náklady budou pohybovat okolo částky 20 milionů korun.