„Od rána jsme vyrazili, svezli asi pět tun a ještě pojedeme na třetí fůru,“ popisuje řidič popelářského vozu Stanislav Kroščen. Ten má jako posádku Ivana Rajka a Vladimíra Baláže, kteří ručně sbírají a do bubnu s lisem nakládají ve frýdeckomístecké sídlištní zástavbě od popelnic smrčky, jedličky či borovičky. Nacházejí je podle svých slov prakticky všude.

„Za jeden den to bude na jedno svozové auto osm tun,“ konstatuje Kroščen na Frýdecké skládce v Panských Nových Dvorech. Tady v kompostovací části náklad vyklápějí, stromky poté kolegové budou štěpkovat a využívat při výrobě kompostu. „Lidi dělají velkou chybu dáváním stromků do igelitu,“ říká popelář Ivan Rajko. Cokoliv – od ozdob, baněk včetně háčků, podstavců či obalu – totiž při separaci vadí a musí se odstranit.

Další termíny svozu vyhozených vánočních stromků stanovili ve Frýdku-Místku na úterky 17., 24. a 31. ledna. „V loni se v našem městě svezlo od nádob na odpady téměř osmnáct tun,“ doplňuje mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.