Práce se podařilo urychlit o jeden den. "Opravený most byl zprovozněn v úterý, po úklidu hlavní trasy. Dokončovací činnosti budou probíhat převážně mimo silnici první třídy. Důležité je, že řidiči už obousměrně projedou Beskydskou ulicí,“ informoval Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Dole pod mosty trvá dopravní omezení se zúžením, stále se tu pohybují dělníci a mechanizace.

Mosty na silnici I/56 ve Frýdku-Místku čekaly s rekonstrukcí na zprovoznění obchvatu města severojižním směrem. Práce mezi 52,3 a 53,3 kilometrem probíhaly od loňského srpna.

Hejtman Jan Krkoška, 19. března 2024, Krnov.
Jan Krkoška rezignoval na funkci hejtmana MS kraje a končí v hnutí ANO

„Na mostech vybudovaných v roce 1977 byla provedena oprava svršku i sanace spodní stavby. Dostaly nové bezpečnostní prvky – svodidla a zábradlí,“ uvádí ŘSD. Vše to stálo zhruba 44,8 milionu korun bez daně. Z celkem jedenácti nabídek zvítězila ve výběrovém řízení ta od firmy Eurovia CS.

„Opravy znamenaly omezení pro motoristy, ale na druhou stranu k těmto nevyhnutelným opravám konečně došlo. Uzavírka přitom pomohla naučit řidiče využívat nový obchvat,“ poznamenal k tomu frýdeckomístecký primátor Petr Korč.

Co a kde se v dohledné době chystá?

Na silnici I/56 se bude opravovat průtah přes Ostravici v délce 4,4 kilometru, na silnici I/68 je pak v plánu oprava propustků v délce 4,3 kilometrů. Obojí v režii ŘSD.

Na dálnici D56 před Frýdkem-Místkem, v půldruhého kilometru dlouhém úseku u Sviadnova, se budou letos dodělávat protihlukové bariéry. A na dálnici D48 od Dobré na Český Těšín mají pokračovat opravy telemetrických systémů.

Správa silnic se chystá rovněž na obvyklé opravy výtluků. Letošní zima patřila z hlediska četnosti těchto oprav k těm náročnějším. Důvodem je jednak dřívější nástup zimního počasí a pak také větší počet mrazových cyklů, které ve velké míře poškodily vozovku.

Dopravní omezení směrem na Slovensko

Po zimní přestávce se naváže na prace na protihlukových stěnách na silnici I/68 (dřívější I/11), v katastrech Bocanovic, Návsí a Jablunkova. Práce potrvají tři měsíce a začit mají v pondělí 25. března. Zakázku zajišťuje společnost Skanska, která z šesti kandidátů podala nejnižší nabídkovou cenu, asi 34,9 milionu korun.

Soud s hejtmanem Moravskoslezského kraje Janem Krkoškou.
Hejtman Krkoška je vinen v kauze uplácení lékařů, dostal peněžitý trest

Během úpravy protihlukových stěn bude obousměrný provoz sveden do kyvadlového režimu a řízen semafory. Pokud to okolnosti dovolí, cestáři střídavý provoz nahradí plynulejším režimem 1+1. "Tedy jeden pruh pro každý směr dopravy,“ doplnil mluvčí Miroslav Mazal.