Omezení dopravy se snížením rychlosti na osmdesát kilometrů v hodině platí na D48 u Frýdku-Místku v místě dřívějšího sesuvu půdy.

Pracuje se tam na dalším zajištění úseku, který způsobil průtahy při dokončování stavby. „Pro ty to práce je v místě schváleno omezení, které má trvat asi dva týdny. A to ve směru z Českého Těšína,“ vysvětlil Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Opravy výtluků, Frýdek-Místek, leden 2024.
Frýdek-Místek provizorně lepí výtluky. Větší opravy cest budou po zimě

Experti na místě zajišťují opěrnou stěnu. „Ta je postavena observační metodou, která spočívá v postupných krocích směřujících k stabilizaci stěny v závislosti na měření a sledování jejího chování. Cílem je najít ekonomicky nejvýhodnější a nejstabilnější řešení v sesuvném území. Na stěně probíhá dlouhodobý monitoring, ten je pravidelně vyhodnocován, na základě výsledků jsou sledovány trendy chování,“ uvádí k situaci Miroslav Mazal.

Lukáš Engelmann ve farnosti Frýdlant nad Ostravicí.
Mám rodinu, zaskočil kněz z Frýdeckomístecka věřící při mši. Z farnosti odchází

Vzhledem k vývoji sil působících na některé kotvy podle něj geotechnici a projektanty z pohledu dlouhodobého hlediska stability stěny doporučují uskutečnil doplňující odvodňovací vrty. V dalším období, jak dodává, bude stěna dále sledována a vyhodnocována odborníky určenými v době výstavby: „V případě, že by se časem dlouhodobý trend stability měnil, jsou připravena další opatření, která aktuálně není potřeba aplikovat,“ dodal Mazal z z Ředitelství silnic a dálnic ČR.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Frýdek-Místek, U Bačů, hladové okno jako z devadesátek. Jedno z posledních

Zdroj: Radek Luksza