Frýdek-Místek. V souměstí na východním a západním břehu řeky Ostravice existují lokality, které se netěší právě nejlepší pověsti. Lidé se jim obvykle vyhýbají, někde řeší soužití s problémovými sousedy. V prvním díle seriálu se na některé z nich podíváme. Pokud i vy máte svůj tip na ostudné či problémové místo ve Frýdku-Místku, pošlete nám své tipy na e-mail: radek.luksa@denik.cz

Sdliště Anenská a Malý Koloredov

Dva hotelové domy (ubytovny) a výdejna potravinové pomoci pro sociálně nejslabší jsou trnem v oku obyvatelům místecké části Malý Koloredov a sídliště Anenská. Důvodem jsou hlavně lidé, jejich každodenní návyky jsou jiné než u většinové populace.

Burger King otevřel pobočku v OC FRÝDA, 9. listopadu 2023, Frýdek-Místek.
VIDEO: Ve Frýdku-Místku otevřeli první Burger King. Burgery se rozdávaly zdarma

O svou zkušenost se podělila žena, která v lokalitě žije. Své jméno uvést nechtěla, ale redakce Deníku ho zná. "Nejhorší je to na dětském a dopravním hřišti, kde nepřizpůsobiví tráví čas a konzumují alkohol ve velkém. Užívají omamné látky, ničí zařízení a jejich psi ohrožují děti a rodiče. Na obou hřištích je vyvěšený provozní řád, který vychází z vyhlášky města, ale není, kdo by jeho dodržování kontroloval. Policie nám sdělila, že bohužel chybí oplocení hřišť, a tak jsou jejich pravomoci omezené," popisuje žena.

Řešení?

Tvrdí, že když v pozdních nočních hodinách pracovního týdne volali policii kvůli partě mladých, kteří byli opilí, řvali, sprostě nadávali a rvali se, tak zasahující policisté jim jen domluvili a řekli jim, ať se jdou bavit jinam. "Je tohle nějaké řešení?" ptá se.

Nikdo prý nebyl legitimován ani testován na alkohol. "Neustále se obracíme na policii kvůli výrobě a prodeji drog přímo v našem bytovém domě. Drogově závislí, kteří se tady pohybují, za sebou nechávají kontaminovaný materiál, znečišťují společné prostory domu, vyhrožují obyvatelům. Policie říká, že dokud se nestane trestný čin, nemůže zasáhnout. Obyvatelé domu, zejména ti starší, mají strach. Kontaktovala jsem vedoucího odboru prevence kriminality a bezpečnostních rizik již před dvěma měsíci. Slíbil mi schůzku, ale doposud se nic neděje. Žiju v Anenské celý život, od roku 1970. Ale to, co se děje teď, je opravdu neúnosné," stýská si obyvatelka sídliště.

Atypická kulatá těžní věž závodu 1 Dolu Staříč (Paskov) ve Sviadnově, dnes kulturní památka, 8. 11. 2023.
Peníze od OKD pro Frýdecko-Místecko? Tam, kde byly šachty nebo žili havíři

Dávné sliby, že hřiště bude oploceno a osazeno kamerami, se nenaplnily. Bývalá herna vedle domu se sociálními byty a výdejnou potravinové pomoci působí tristně. Už dlouhou dobu je zavřená a podle očividných stop tu dnes pobývají narkomani a bezdomovci. Ti první tu zanechávají použité injekční stříkačky, druzí mají brloh vedle výměníkové stanice. Paradoxně právě o zrušené herně se svého času uvažovalo jako o vhodném objektu k přestavbě na bytový dům. Místní obyvatelé proti tomu hlasitě protestovali.

K TÉMATU

Co k problému říká město Frýdek-Místek

„Není jednoduché a mnohdy je zcela nemožné změnit chování a životní nastavení některých lidí. Zároveň je však nepřípustné, aby hrstka nepřizpůsobivých ovlivňovala životy slušných, spořádaných občanů. Snažíme se postupnými kroky vrátit situaci do normálu. Našim cílem je, aby se obyvatelé i návštěvníci Frýdku-Místku cítili bezpečně, i proto zjišťujeme jejich názory například v pocitových mapách,“ řekl nedávno primátor Petr Korč k problematice sídliště Anenská. Vedení města přiznává, že jde o „magnet pro nepřizpůsobivé“, a to i kvůli soukromým hotelovým domům Paskov a Permon.

Svatomartinské hody ve Frýdku-Místku a okolí se už chystají, 1. 11. 2023.
Svatomartinské husy a menu ve Frýdku-Místku. Takové jsou ceny a nabídka

„Zabývali jsme se také narušováním provozu v městském bytovém domě se sociálními byty v ulici Malý Koloredov. Zde přibyde nový kamerový systém. V případě, že toto opatření nebude dostatečně účinné, zváží město zprovoznění vrátnice. Možností je také přestěhování tamní výdejny materiální a potravinové pomoci do jiných městských prostor, aby nedocházelo ke střetu klientů výdejny s obyvateli domu,“ dodala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Musálková Jeckelová.

ANKETA K TÉMATU


Nahrává se anketa ...