Ve třetím díle seriálu se podíváme na altán v centrálním parku. Na břehu ve Frýdku-Místku, kousek za soutokem Ostravice a Morávky, je pozůstatek kamenného altánku s ohništěm. V jeho okolí dlouhodobě táboří lidé bez přístřeší. Další bezdomovec má stan naproti přes cyklostezku, blíže k vodě. Frýdeckomístečtí obyvatelé jsou na tuto scénu zvyklí. Nepříjemné je, když od nich "táborníci" žebrají peníze a neváhají dokonce říci si o konkrétní sumu.

Lokalita u Kulturního domu, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 2. díl: Lokalita před bývalým KD Válcoven plechu

Když zde byl nedávno redaktor Deníku, hovořilo pět mužů a jedna žena u ohýnku o návrhu města, aby sociálně nejslabší – včetně bezdomovců – pracovali za stravenky. Padaly při tom úvahy, kde by se daly stravenky proměnit za peníze na levné víno a kuřivo.

Altán u něhož bezdomovci přebývají, je součástí přístřešků (střecha byla ovšem odstraněna) zřízených při budování cyklostezek podél Ostravice v roce 2016.

Lokalita Malý Koloredov, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 1. díl: Sídliště Anenská a Malý Koloredov

„V poslední době neplní svou funkci. Některé slouží jako provizorní místo pro srocování i noclehy bezdomovců – už tohle samo o sobě není v souladu s provozním řádem. V nejhorším stavu je ten za Úřadem práce, žádné z doposud přijatých opatření nevedlo ke zlepšení stavu místa ani okolí. Lidé bez domova zde pod vedením terénních pracovníků posbírali sice několik pytlů odpadu, ale situace se nezměnila,“ popisuje situaci Jana Musálková Jeckelová, mluvčí frýdeckomísteckého magistrátu.

Vedení města má tudíž jasno: altánek odstraní. Termín, kdy se do toho pracovníci technických služeb pustí, však ještě není dán.

Bethel, zařízení pro frýdeckomístecké bezdomovce, 21. 11. 2023.
VIDEO: Teplé židle ve Frýdku-Místku. Bezdomovci tak mohou trávit mrazivé noci

Plán radnice, který v podstatě znamená "vysídlení", se bezdomovcům samozřejmě nelíbí. Ale nejsou z něj nadšení ani terénní pracovníci, kteří se lidem bez střechy nad hlavou věnují.

„Já rozumím tomu, že je to na pohled nepříjemné, když je tam občas nepořádek, ale problém je, že ti lidé bez domova ve městě zůstanou, oni se neodstěhují ani nevypaří. Bylo by možná dobré bavit se na téma, když ne tam, tak kde? Zkusit problém řešit. Ne, že je odněkud vyženeme. Oni se jen přesunou jinam a problém trvá,“ zamýšlí se Jan Savický, vedoucí azylového domu Bethel, který zřizuje Slezská diakonie.