Objekt s názvem institut podnikového vzdělávaní je sice poněkud ukrytý stranou od silnice v Dlouhé ulici – naproti autobusové točny a Válcovenských schodů – zato se dá označit za opravdovou ostudu Frýdku-Místku. Otřesný stav budovy je tady nejen vidět, ale dokonce cítit. Venkovní pohled z přelomu léta a podzimu působí až zoufale, milosrdná k němu není ani současná sněhová nadílka.

Prevence kriminality a domovníci se ukázali jako velmi účinní, 30. 11. 2023.
Ostudy Frýdku-Místku, 4. díl: Okolí ulice Míru. Jak se zbavit nálepky ghetta

„Jedná se o institut podnikového vzdělávání pro valcíře, který na konci šedesátých let minulého století vyrostl na místech někdejší brány Na Rybníkách,“ připomíná pro Deník lokální historik Jaromír Polášek.

„Ve vzdělávacím institutu se v teorii školili buď budoucí pracovníci, anebo si tam zaměstnanci zvyšovali kvalifikací na novou funkci. Třeba na vedoucího valcíře. Měl jsem v rukou svého času vysvědčení absolventů, tedy původní certifikát,“ uvádí historik s tím, že o středisku nemá dalších informací. Poukazuje jen na valcířské podnikové muzeum dříve fungující opodál (též s komunistickou „síní revolučních tradic“ věnované mj. Karlohuťácké stávce), pak přestěhované do ředitelské Dodererovy vily, kde zaniklo.

KVÍZ: Zaniklé hospody a bary Frýdku-Místku. Jak ostré jsou vaše vzpomínky?
KVÍZ: Zaniklé hospody a bary Frýdku-Místku. Jak ostré jsou vaše vzpomínky?

Tytam jsou i času činnosti vzdělávacího střediska, v němž se dnes děrami nejen ve skleněných výplních prohání vítr, pravděpodobně i hlodavci a další havěť. Některá z oken v přízemí jsou nezajištěná a pootevřená, vevnitř jde vidět trocha nepořádku, prachu, špíny a prázdnoty.

A co majitel objektu? „K tomuto tématu se v dané chvíli nebudeme vyjadřovat. Děkujeme za pochopení,“ tlumočí Kateřina Zajíčková z pozice manažerky pro komunikaci a veřejné vztahy postoj vedení ocelářského koncernu LIBERTY Ostrava, kterému tento ostudný objekt patří.

Záchrana rysího mláděte, Frýdeckomístecko, 6. prosince 2023.
VIDEO: Rys na zahradě na Frýdeckomístecku. Mládě na stromě zachránili hasiči

Magistrát Frýdku-Místku s objektem dle svých slov nic nadělat nemohou.„Samozřejmě nevítáme, že v našem městě jsou objekty v takovém stavu. Co se týká těch městských, průběžně je opravujeme, udržujeme, zvelebujeme prostranství a velmi nám záleží na tom, aby budovy a veřejné prostranství byly v nejlepší kondici. Na vlastníky hyzdících objektů však bohužel jako město nemáme nástroj, jak je přimět k řešení,“ potvrdila mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.