Už běží rezervace na avizované termíny 17. června, 20. července a 29. srpna. Turistický projekt Technotrasy propojuje místa, která zprostředkovávají zážitky související s technickou a řemeslnou historií severní Moravy a Slezska.
„Nenechejte se mýlit, nejedná se o techno hudbu, ale místa, která ukazují průmyslovou či řemeslnou vyspělost regionu. Frýdek-Místek může být hrdý na svou textilní výrobu. Po jejich stopách se vypravují lidé od roku 2018,“ popisuje Jana Hromočuková, manažerka moravskoslezského krajského produktu Technotrasa.

Prohlídky jsou možné díky domluvě radnice se společností Slezan Holding, která spravuje bývalé přádelny, tkalcovny i jiné objekty včetně administrativních budov s honosnými interiéry vyrobenými na míru někdejšími zakladateli výroby. Cestuje se na ně starým autobusem Karosa ŠL 11 s průvodčím.
Devět jízd ve třech dnech
„Připraveno máme devět jízd ve třech dnech,“ říká Monika Konvičná, ředitelka frýdecko-místeckého turistického centra. Místa v autobuse je ale nutné zajistit si předem. Cestující a návštěvníky textilek provedou i pamětníci. Jako třeba Luděk Korč, který v nich působil od roku 1974.

„Dvě budovy jsou nepřehlédnutelné už z venku, a to závod přádelny 08, kde se dnes koná mimo jiné FM City Fest, a původní tkalcovna zakoupená firmou Marlenka,“ podotýká Luděk Korč. Zážitková jízda zamíří i na ředitelství Slezanu, které je jinak veřejnosti nepřístupné, a dále do závodu 05 v místě, kde se staví nový bulvár.
Historie se v případě projektu Po stopách textilek propojila s inovací, a to díky místní rodinné firmě Wrap-Up. „Získali jsme licenci na modrotisk podle dřevěné šablony z devatenáctého století, která je uložena v Muzeu Beskyd. A bude z toho moderní vzor, který doplní náš sortiment,“ řekla provozovatelka Lea Pajurková.