Už běží rezervace na avizované termíny 17. června, 20. července a 29. srpna. Turistický projekt Technotrasy propojuje místa, která zprostředkovávají zážitky související s technickou a řemeslnou historií severní Moravy a Slezska.

„Nenechejte se mýlit, nejedná se o techno hudbu, ale místa, která ukazují průmyslovou či řemeslnou vyspělost regionu. Frýdek-Místek může být hrdý na svou textilní výrobu. Po jejich stopách se vypravují lidé od roku 2018,“ popisuje Jana Hromočuková, manažerka moravskoslezského krajského produktu Technotrasa.

Festival FM City Fest v industriální prostřední bývalých textilních závodů Slezan ve Frýdku-Místku.
Festivalová smršť v Beskydech začíná. Vybrali jsme také TOP 5 akcí v kraji

Prohlídky jsou možné díky domluvě radnice se společností Slezan Holding, která spravuje bývalé přádelny, tkalcovny i jiné objekty včetně administrativních budov s honosnými interiéry vyrobenými na míru někdejšími zakladateli výroby. Cestuje se na ně starým autobusem Karosa ŠL 11 s průvodčím.

Devět jízd ve třech dnech

„Připraveno máme devět jízd ve třech dnech,“ říká Monika Konvičná, ředitelka frýdecko-místeckého turistického centra. Místa v autobuse je ale nutné zajistit si předem. Cestující a návštěvníky textilek provedou i pamětníci. Jako třeba Luděk Korč, který v nich působil od roku 1974.

Deník na návštěvě, Bystřice na Třinecku, 26. 5. 2023.
Na návštěvě: Bystřice v Beskydech. Obec, kde se krásně žije a zlobí tu vlci

„Dvě budovy jsou nepřehlédnutelné už z venku, a to závod přádelny 08, kde se dnes koná mimo jiné FM City Fest, a původní tkalcovna zakoupená firmou Marlenka,“ podotýká Luděk Korč. Zážitková jízda zamíří i na ředitelství Slezanu, které je jinak veřejnosti nepřístupné, a dále do závodu 05 v místě, kde se staví nový bulvár.

Historie se v případě projektu Po stopách textilek propojila s inovací, a to díky místní rodinné firmě Wrap-Up. „Získali jsme licenci na modrotisk podle dřevěné šablony z devatenáctého století, která je uložena v Muzeu Beskyd. A bude z toho moderní vzor, který doplní náš sortiment,“ řekla provozovatelka Lea Pajurková.