"Událost byla na tísňovou linku ohlášena v neděli 5. května, tři minuty před jednou hodinou ranní. Operační středisko k zásahu vyslalo profesionální hasiče z Frýdku-Místku a Nošovic, spolu s nimi k události vyjely dobrovolné jednotky z Frýdku, Frýdlantu nad Ostravicí, Dobré a Paskova," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Před příjezdem jednotek dům pod vedením policie opustila téměř desítka osob. Hasiči následně zahájili záchranu z bytů nad požárem, některé z nich museli otevřít násilně páčidly i hydraulickými nástroji.

Koupání na splavu U Žida první květnovou sobotu, 4. 5. 2024.
VIDEO: Koupání U Žida ve Frýdku-Místku. Otužilce vystřídali klasičtí plavci

"Ve vyváděcích maskách s filtrem a také pomocí automobilového žebříku postupně zachránili sedmnáct osob včetně dětí, všechny předali do péče zdravotníků. Zachránit se podařilo rovněž kočku, kterou hasiči našli ležet na chodbě před jedním z bytů. Zvíře vynesli ven a poskytli mu základní první pomoc podáním kyslíku," popsuje dále mluvčí hasičů.

Na likvidaci požáru uvnitř bytu byl nasazen jeden vodní proud, hasiči zasahovali v dýchací technice a s termokamerou. Plameny se podařilo dostat pod kontrolu krátce po půl druhé, celková likvidace zabrala ještě další dvě a půl hodiny. Během této doby provedly jednotky přetlakové odvětrání domu pomocí ventilátorů. Do některých bytů se tak nájemníci mohli postupně vracet.

"Vyšetřovatel příčin vzniku požáru na místě předběžně vyčíslil škodu na dva miliony korun, hodnoty ve stejné výši hasiči svým zásahem uchránili. Příčina vzniku je v šetření," doplnil mluvčí.

Popálená a intoxikovaná žena skončila v nemocnici 

Záchranáři na místo bylo vyslali šest týmů – jeden lékařský a pět zdravotnických, ze základen Frýdek-Místek, Nošovice, Mošnov, Ostrava-Jih a Ostrava-Zábřeh.

Záchranáři ošetřovali celkem třináct osob, které byly vyvedeny z místa požáru. Všechny byly při vědomí a jejich stav nebyl život ohrožující. Jednalo se o devět dospělých a čtyři děti ve věku šest měsíců až osm let.

"Pacienti byli vesměs nadýchaní zplodinami hoření. S jedinou výjimkou je mohli záchranáři ponechat na místě události, bez nutnosti transportu do zdravotnického zařízení. Pětačtyřicetiletou ženu s intoxikací kouřem a popáleninou horní končetiny předali do další péče na urgentním příjmu frýdecko-místecké nemocnice," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Požár v pralese Mionši, Beskydy, Frýdecko-Místecko, květen 2024.
FOTO: V Beskydech hořelo v pralese Mionší. Požár zničil kus přírodní památky

Na místě zasahovali také policisté a strážníci. "Zhruba do tří minut od oznámení k hořícímu bytu v panelovém domu přijela prvosledová hlídka z oddělení hlídkové služby Frýdek-Místek, která už při příjezdu viděla vycházející kouř z okna jednoho z bytu. Majitelka tohoto bytu již byla venku v bezpečí, proto okamžitě začali s evakuací osob ostatních bytů," řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

"Za další minutu přijela hlídka obvodního oddělení a poté kolegové z městské policie. Společně jsme následně evakuovali další osoby. Krátce na to se na místo dostavili hasiči, kteří začali s hašením požáru a společně jsme všichni pokračovali v evakuaci. Do rukou záchranářů bylo předáno třináct osob a jedna osoba byla hospitalizována. Na místo byli také přivoláni kolegové z odboru kriminalistické techniky a expertíz z Frýdku-Místku z oboru elektro," dodala mluvčí.

V současné době je příčina požáru předmětem šetření kriminalistů ve spolupráci s hasiči.