„Magora a petardy! Ale to je jen deset procent, co máme doma,“ chlubili se reportérovi Deníku mladíci opouštějící provozovnu Petra Cymorka – Zábavná Pyrotechnika u frýdeckého nádraží, za co tu letos utráceli. Obchod tam funguje přes jedenáct roků. Majitel řekl, že zájem je podobný jako v předchozích letech.

„Nejvíce se kupují kompakty ráže dvacet milimetrů s počtem pětadvacet ran. Ty nejčastější, jako třeba Cymmiho Nálož, stojí kolem dvou set padesáti korun,“ upřesnil provozovatel. Jeho zákazníci se nechávali slyšet, že za soukromý ohňostroj utrácejí kolem pětistovky. Fajnšmekrům, kteří nemají hluboko do kapsy, Petr Cymorek nebídl Fireworks Show 222, kdy číslo označuje počet ran. Celé to vyjde na devět tisíc bez jedné koruny a zaručuje až tříminutovou podívanou.

Ilustrační foto, ohňostroje v MS kraji v předchozích letech.
Ohňostroje v regionu. Třinecká výzva, nebude ani ve Frýdku-Místku

Zábavná Pyrotechnika u frýdeckého nádraží má napilno a ponechala otevírací dobu od osmi do osmnácti hodin. V provozu bude též na Silvestra, a to až do pěti večer.

„My v tento den zavíráme až v šest,“ navázali v Pyrotechnice Olbest ve Sviadnově s prodejnou v hospodářské usedlosti u silnice vedle někdejší šachty. I tady potvrzovali, že v současné době je největší zájem o bateriové ohňostroje s jednoduchou obsluhou. „Ustupuje se od samostatných kulovek. Dnes je to jedna krabice, jedno zapálení a hromada ran z toho,“ popisovala prodavačka. Klienti například brali Dragon Power se šestatřiceti ranami v ceně pod šest stovek či multiefektní šikmou Gammu, která je ve slevě z 1315 na 1118 korun.

Ilustrační foto.
Schvalování střelby na sítích. Policie vyslýchala i muže z Frýdecko-Místecka

Celkový zájem o zábavní pyrotechniku v Olbestu nazvali menším, než v takzvané předcovidové době. „Je to určitě méně. Lidé mají míň peněz a pyrotechnika se vůbec omezuje,“ uváděla obsluha.

Ohňostroje, petardy, rachejtle a podobné budou letos bouchat ve Frýdku-Místku pouze v soukromé režii. Za město to komentoval primátor Petr Korč: „Cítím hluboký smutek nad tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vyjadřuji co nejhlubší soustrast rodinám a pozůstalým a přeji sílu všem zraněným. Již v minulosti, konkrétně tři poslední roky, jsme vždy měli dost dobrých důvodů proč nepořádat ohňostroj – šlo a jde například o podporu ekologie i ochranu zvířat a další. Zároveň je letos zcela na místě ohňostroj zrušit i z etického hlediska právě v souvislosti s tragédií v Praze.“

Frýdek-Místek, zásah záchranářů, tonoucí plavec, 27. prosince 2023.
Tonoucí plavec U Žida ve Frýdku-Místku bojuje o život. Otužilci ruší akce

Vedení měst a obcí, jakožto i všechny spoluobčany, požádal také český ministr vnitra Vít Rakušan o omezení zábavní pyrotechniky v souvislosti s vražedným útokem, který se stal v Praze před Vánoci: „To nejmenší, co můžeme udělat pro ty, jichž se událost bolestně dotkla, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat trauma, které násilí zanechalo.“

K TÉMATU

Policie upozorňuje, hlavně bezpečně!

Moravskoslezští policisté prostřednictvím mluvčí Soni Štětínské apelovali na veřejnost, pokud už se tedy rozhodne - vzhledem k nedávné tragické události v Praze - přivítat nový rok i se zábavní pyrotechnikou – aby měla na zřeteli bezpečnost:

Varujeme před „domácí“ výrobou zábavní pyrotechniky, ani podle „zaručených“ návodů od kamarádů nebo návodu na internetu a sociálních sítích. Vzdejte se také jakýchkoliv úprav již zakoupené pyrotechniky – namísto zvýšení efektu se výrobek může stát předmětem, který při použití (nebo již při samotné manipulaci s ním) ohrozí zdraví vaše i dalších osob.

Nákup pyrotechniky doporučujeme v kamenných obchodech a u autorizovaných prodejců. Prodej a skladování ve venkovním prostředí tomuto zboží nevyhovuje. Hrozí poškození a znehodnocení zejména vlhkem, mrazem a obdobně. Všímejte si také označení - výrobce musí na schválený pyrotechnický výrobek umístit označení „CE“ a současně, každý výrobek musí být opatřen návodem v češtině. Dbejte i data použitelnosti, rovněž tak, ať není poškozený obal (nebo samotný výrobek nacházející se uvnitř). Doplním, že každá z kategorií pyrotechnických výrobků patří do rukou osob příslušného věku a je zapotřebí s ní adekvátně zacházet.

Před použitím pyrotechniky si důkladně pročtěte návod a dodržujte ho. S pyrotechnikou manipulujte na vhodném místě, vyhněte se stísněným a uzavřeným prostorům či balkonům domů. Vyhledejte volné prostranství, samozřejmě v dostatečné vzdálenosti od dalších osob nebo objektů.

A co děti? Jim pyrotechnika rozhodně nepatří do rukou. Věnujte ale také pozornost místu jejího uskladnění. Pokud jsou již u používání pyrotechniky děti přítomny, zajistěte jejich bezpečnost. A raději vícekrát zopakujte, aby nikdy nesbíraly nalezené petardy či jakoukoliv jinou pyrotechniku.

Na přelomu z roku letošního na příští budou pro vás ve službě moravskoslezští policisté, kteří budou spolupracovat s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a městskou (obecní) policií. Snad nebudete naše „služby“ potřebovat a konec roku bude bezpečný!