Lokalita před KD Válcoven plechu

V souměstí Frýdek-Místek na východním a západním břehu řeky Ostravice existují lokality, které se netěší právě nejlepší pověsti. Lidé se jim obvykle vyhýbají, někde řeší soužití s problémovými sousedy. Ve druhém díle seriálu se podíváme na prostor před kulturním domem (KD).

S prostranstvím kolem KD Válcoven plechu na frýdeckém sídlišti je problém hlavně estetický a trvá dlouhá léta. „Odblokovat“ se ho povedlo po tahanicích majetkové povahy teprve letos. Proměně k lepšímu bránila i prováděná rekonstrukce kanalizace.

Lokalita Malý Koloredov, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 1. díl: Sídliště Anenská a Malý Koloredov

Práce před bývalým KD Válcoven plechu mají začít ještě letos, obnova prostranství vyjde na dvacet milionů korun. Zmizí popraskaná asfaltová plocha plná nerovností, přibyde více zeleně a odpovídající mobiliář.

„Zkultivování tohoto místa bylo veřejností dlouhodobě požadováno a městem připravováno. Úpravy se dotknou zpevněných ploch, ale i zeleně,“ slibuje náměstek primátora pro investice Jiří Kajzar. Připomíná že před kulturním domem se musela řešit směna pozemku s majitelkou soukromého prodejního stánku. Došlo k dohodě a úpravy mohou být provedeny.

Instalace vánoční výzdoby, Frýdek-Místek, listopad 2023.
Vánoce ve Frýdku-Místku. Město už zdobí ulice, výzdobu chce ozvláštnit

Bývalý kulturní dům spravuje soukromý vlastník, prostor před ním je frekventovaný a působí a funguje jako malé náměstí. V komplexu naproti je řada prodejen (nicméně sídlištní poštu už zde lidé nenajdou, je zrušená).

Stánkový prodej

„Rekonstrukci tady dlouhodobě brzdila také existence stánku v soukromém vlastnictví. Radnice stánkový prodej na území města nechce. Je to nefér forma podnikání, protože živnostníci v kamenných prodejnách jsou v nevýhodě kvůli placení nájmů. Bereme v úvahu také estetilu stánků, která je na nízké úrovni. Chceme vzhledově příjemné kamenné obchody s odpovídajícím mobiliářem a zelení v okolí, celkové povýšení veřejného prostoru,“ popisuje Kajzar situaci, kterou lze ve Frýdku-Místku považovat za určitý precedens.

Rekonstrukce historického domu v místeckém centru, 2. 11. 2023.
Rundtův dům ve Frýdku-Místku dostává nový vzhled. Co bude uvnitř se zatím tají

„Plánované změny v této lokalitě jsme formou dotazníků projednali s občany a zapracovali jejich požadavky. Odstraníme nevzhledný asfalt, nahradíme jej dlažbou, upravíme chodník, který bude úhlopříčný, a pustíme se do zeleně. Vysadíme stromovou alej, která v horkých dnech poskytne potřebný stín,“ popisuje Kajzar.

Podle něj by se ke změně mohli přidat i zdejší živnostníci, a to zvelebením fasád na svých provozovnách.