Letos poprvé se tato akce přesunula ze zámeckého parku na břeh řeky. Důvod byl prostý: Beskydské informační centrum, které s podporou města akci pořádá, letos program rozšířilo o „koňské“ ukázky a koně by trávník v parku mohli příliš rozdupat. Mimoto bylo u řeky na akci mnohem více místa. Jako „bonus“ se účastníci, kteří se u soutěžení na letním sluníčku příliš rozpálili, také hned mohli osvěžit vykoupáním v řece, čehož mnozí s nadšením využili.

„Letošní ročník Westernového dne vyšel skutečně skvěle. Především vyšlo perfektní počasí. Trochu jsme se obávali toho, jestli když akci přestěhujeme na nové místo a uspořádáme ji v termínu během prodlouženého víkendu, kdy spousta lidí z města odjíždí, jestli tedy někdo přijde. Účast je ale výborná, přišlo odhadem asi tři až čtyři tisíce lidí, je to více než vloni,“ usmívala se ředitelka Beskydského informačního centra Monika Konvičná. Připomenula, že letos proběhnul už pátý ročník této akce. „Letos jsme program poprvé rozšířili o vystoupení kovbojů s koňmi a dovezli jsme také živá zvířátka. Jsou tu například čuníci, westernoví krocani a další,“ pověděla Monika Konvičná.

Celou akci uváděla známá zpěvačka Heidi Janků, která také několik svých hitů zazpívala a zatančila. Pro děti byla připravena celá řada soutěží o drobné ceny. Mohly si vyzkoušet například práci s lasem, střelbu z luku, dojení kravičky – samozřejmě umělé, které z vemene neteklo mléko, ale voda. Děti také házely podkovou na cíl, házely míčkem „na kovboje“ a malovaly. Mohly si však také prohlédnout pravá tee-pee, rozdělat oheň po indiánsku nebo si třeba zabubnovat. Obrovskou atrakcí byl také elektrický simulátor splašeného býka, ale i jízda na živých ponících nebo projížďka v bryčce tažené koňským spřežením.

Beskydské informační centrum (BIC) také vyhlásilo soutěž o jméno čmeláka, který je namalován na poutačích a prospektech Beskydského Veseléta a měl by se stát maskotem nejen Veseléta, ale možná i celého BIC. Soutěž o jméno čmeláčka stále pokračuje, podrobnosti jsou uvedeny na internetových stránkách BIC s adresou www.beskydy.com.

„Letos se mi na westernovém dnu nejvíce líbila projížďka na koníkovi i v kočáru. Na western ve Frýdku chodím skoro každý rok, je to fajn akce,“ zhodnotila odpoledne desetiletá Katka Gadlinová z Frýdku-Místku. „Líbila se mi jízda na poníkovi a vyzkoušela jsem si taky trenažér býka. Jinak mě zaujaly i kovbojské ukázky s bičem, ale měla jsem při nich trochu strach, aby si při tom práskání neublížili. Fajn je i Heidi, která akci uvádí a také zazpívala některé své písničky – například tu Když se načančám. Hodně si to tu užívám,“ usmívala se desetiletá Aneta Ptoszková z Frýdku-Místku. „Akce je moc fajn, jen by tu mohlo být více stánku s pitím. To je trochu podceněno,“ podotkla Gabriela Kunčická z Frýdku-Místku. „Westernový den se mi moc líbí. Nejlepší jsou soutěže a střílení z luku. Vysoutěžil jsem si nějaké bonbony a lízátko,“ prozradil jedenáctiletý Jakub Štůsek z Frýdku-Místku.

Příští akcí Beskydského Veseléta bude Street ramp show, která se koná v sobotu 10. července od 16 hodin na prostoru před frýdecko-místeckou víceúčelovou sportovní halou. Největší akcí veseléta by pak měl být druhý ročník Beskydských rekordů v sobotu 21. srpna od 9 hodin na Zámeckém náměstí ve Frýdku.