Ke stávce se ve Frýdku-Místku nepřipojila jen dvě městská zařízení: Mateřská škola Sluníčko a Základní umělecká škola. „My vám žádné vyjádření ke stávce dávat nebudeme,“ prohlásila v pondělí 27. listopadu Gabriela Říhová, ředitelka Sluníčka.

Lokalita centrální park U lávek, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 3. díl. Centrální park obsadili bezdomovci

Jedna z maminek, která spěchala po obědě pro dcerku, připustila, že lidé ze školství nejspíš v některých oblastech "potřebují zastání“. Proti stávce nic nemá, ale na druhé straně je ráda, že její mateřinka zůstala v provozu. To jí pomohlo - řešila tak pouze pondělní program pro syny, školáky a nikoli i pro malou dcerku - předškolačku.

V místecké ZUŠ učili v pondělí normálně. Bylo to dáno rozvrhem. „Učíme běžně jako každý jiný den, vůbec nic se nemění. Máme individuální výuku a děti přijdou, jak se domluví s paní učitelkou nebo panem učitelem,“ vysvětlil ředitel frýdeckomístecké školy Marek Slíva.

Ke stávce se „zuška“ nepřipojila ze dvou důvodů: Rodiče platí školné a pedagogové vůči ním cítí zodpovědnost a pak jednoduše kvůli nezájmu. „Učitelé jsou u nás spokojeni a na škole nemáme odbory,“ poznamenal ředitel.

Adventní městečko na náměstí Svobody v Místku. Rok 2019.
Adventní městečko Frýdek-Místek. Bohatý program startuje v neděli, takový bude

„Vnímám, že situace byla nepříjemná pro rodiče, děti,“ konstatoval pak stávku primátor Frýdku-Místku Petr Korč. S rozhodnutím zaměstnanců však podle svých slov souzní. Postup Ministerstva školství považuje za nešťastný.

„Nejde pouze o mzdy, které jsou zejména u nepedagogických pracovníků – tedy kuchařek, školníků, uklízeček a podobně – dlouhodobě podhodnocené. Zasloužili by si skutečně adekvátní hodnocení. Škrty ohrožují i samotnou formu vzdělávání a její rozvoj. A to není správně. Jako společnost bychom měli být zodpovědnější,“ vyjádřil se Korč.