„Kniha Jana Svěráka je původně přepis filmového scénáře do literární podoby. Jedná se o nenatočený film, tudíž je velmi obtížné látku převést na divadlo a moje třiadvacátá verze divadelního textu mluví za vše,“ líčí pro Deník Jakub Vašek, režisér a šéf souboru frýdeckomísteckého Komorního divadla Arté. Vystudovaný herec má za sebou tři sezony v Divadle Mír, spolupráci s Třemi tygry, účinkování ve filmu Dukla ´61, seriálu Ulice, pořadu DějePIC či reklamě na kávu Jihlavanka. V současné době také hostuje v Národním divadle Moravskoslezském.

Bývalý institut podnikového vzdělávaní, ulice Dlouhá, 29. září 2023, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 5. díl: Chátrající škola pro valcíře dále hyzdí tvář města

Jakub Vašek Bohemii ve zkratce shrnul jako příběh mladého českého režiséra Ivana Šustila, jenž prožívá dilema, jestli se věnovat více rodině nebo práci a natáčení filmu s britskou producentkou. „Jak může spousta práce omezit člověku život jeho i jeho okolí,“ doplnil Vašek s tím, že více už řekne inscenace v podání Komorního divadla Arté.

V té se vedle Jakuba Vaška v hlavní roli představí ve frýdeckomísteckém divadle  slovenská herečka Viktória Pejková, zlínská herečka Lucie Šustek Rybníkářová, ostravští herci Miroslav Rataj a Marcela Čapková, mladý herec Jan Vrbacký a frýdeckomístečtí rodáci Tereza Pobudová, Barbora Mazurová a Jan S. Kukuczka.

Koláž, vánoční stromky, Frýdeckomístecko, rok 2023.
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Frýdecko-Místecku a Třinecku

„Byli u nás například Michael Viewegh či Petr Zelenka,“ zmínil Jakub Vašek. A právě v souvislosti s druhým jmenovaným, scénáristou a režisérem, zaznamenalo komorní divadlo z Frýdku-Místku dokonce tuplovaný úspěch v Praze. Dvakrát tam vyprodalo s představením Knoflíkáři na motivy stejnojmenného Zelenkova filmu věhlasné Dejvické divadlo. „Netušili jsme, že v Praze bude o naši inscenaci Knoflíkáři takový zájem. Dokonce jsme kvůli němu museli ještě jeden termín přidat a vyprodané byly oba,“ řekl Vašek.

KVÍZ: Zaniklé hospody a bary Frýdku-Místku. Jak ostré jsou vaše vzpomínky?
KVÍZ: Zaniklé hospody a bary Frýdku-Místku. Jak ostré jsou vaše vzpomínky?

Slušný ohlas, jak poznamenal, mají doma na Nové scéně Vlast i s Bohemii. „Divadlo ve Frýdku-Místku děláme devět let a myslím si, že už tady máme nějaké jméno. Bohemia je zatím nejsložitější představení, které jsme kdy dělali, ale humor v něm rozhodně chybět nebude,“ doplnil Jakub Vašek.

Reprízy inscenace Bohemia se uskuteční 13. února, 2. března a 8. března 2024. Samozřejmě opět na Nové scéně Vlast.