„Vytáhli ho z vody celého fialového,“ popisovali svědci středeční odpolední drama u nedalekého splavu U Žida, který mají v oblibě právě místní otužilci. Dvaatřicetiletý muž, podle dostupných informací sportovec a táta malých dětí, bojuje o život. Kde do řeky vstoupil, není známo, podle místních to bylo nejspíše v okolí jezu.

Zásah u tonoucího potvrdila mluvčí hasičů Kamila Langerová a mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. „Od nás na místo vyrazily dva pozemní týmy a vzlétl vrtulník. V okamžiku našeho příjezdu už muži středního věku poskytovali první pomoc policisté. Byl v bezvědomí i bezdeší, záchranáři začali s rozšířenou resuscitací, včetně opakovaných defibrilačních výbojů. Lékař mu provedl intubaci dýchacích cest a zajistil umělou plicní ventilaci. Posádky podaly léky a pokračovaly v nepřímé srdeční masáži. Pacient byl připojen k mimotělnímu oběhu a letečtí záchranáři jej za pokračující resuscitace přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava, kde ho předali týmu urgentního příjmu,“ uvedl Humpl. Mluvčí nemocnice Petra Petlachová ve čtvrtek uvedla, že muž je v kritickém stavu napojený na mimotělní oběh ECMO.

Spor o bytový prostor v podkroví. Žena se probourala k sousedům..
Neuvěřitelný příběh z Bašky: žena se probourala k sousedům. Pokoj je můj, řekla

Kateřina Kubzová z Policie České republiky ocenila svědka události, kolemjdoucího, který tonoucího vytáhl z vody. „S kolegy se pak střídal v provádění srdeční masáže až do příjezdu záchranářů,“ sdělila s tím, že případem se začali zabývat kriminalisté.

„Šel plavat sám. To odpoledne jsem pak doslova vlastním tělem bránil lidem, aby vstupovali u jezu do vody,“ řekl Ota Zemek ze spolku Otužilci Frýdek-Místek s tím, že tento zimní plavec nepařil k jejich „organizované partě“. Na břehu U Žida se ve středu 27. prosince, v čase obvyklého setkání otužilců, objevila cedule s nápisem „Dnes neplaveme!“

Další díl podcastu Ostravské ozvěny s hostem Gevorgem Avetisjanem, zakladatelem Marlenky, 29. listopadu 2023.
Medový král z Marlenky poskytl areál pro FM City Fest. Mirai mu odmítl zahrát

„V sobotu třiadvacátého jsme se otužovali normálně, ale v pondělí pětadvacátého už jen v malém bazénku vedle splavu. Podmínky v řece nebyly dobré, průtok byl nad pětatřicet metrů kubických za sekundu, což je pro většinu lidi hazard se životem. Poradil by si s tím snad jen opravdu dobrý plavec,“ uvedl Zemek.

Nechtějí dávat špatný příklad

Zdůraznil, že otužilci zrušili plavání proto, aby nešli špatným příkladem: „Někdo půjde kolem, uvidí nás a řekne si: Oni plavou, je to bezpečné. Ale to není! Nemá smysl kvůli jednomu otužování riskovat život, když se v následujících dnech vrátí stav řeky k normálu.“ Je tedy pravděpodobné, že sobotní pravidelná otužilecká sešlost se 30. prosince U Žida už uskuteční.

Průtoky moravskoslezských řek se v uplynulých dnech pohybovaly na úrovni třicetidenních až devadesátidenních vod – což je vysoká hodnota a do vody není radno vstupovat. „Konkrétně na řece Ostravici byl ve Frýdku-Místku průtok 30,90 metrů krychlových za sekundu, který odpovídá třicetidennímu zvýšenému průtoku,“ doplnila k situaci ze čtvrtka 28. prosince Šárka Vlčková z Povodí Odry.